Youtube Videolarında Reklam Gizleme

Reklamlar her yerde…

Youtube.com, etkinleştirdiği iş ortaklığı anlaşmasıyla,video sahiplerinin yayınladıkları videolarında reklam gösterme ve gelir elde etmelerine olanak tanıyor.

Böylesine bir fırsatı kaçırmak istemeyen video sahipleri zaman içinde videolarında reklam yayınlamaya başladılar.Kısa sürede sayıları hızla arttı. Şimdilerde artık neredeyse reklam yayınlamayan video kalmadı.

Youtube.com video kanalının ve kanalda videoları yayınlanan video sahiplerinin yayınladıkları videolardan gelir elde etmelerinin anlaşılır bir durum olduğunu kabul etmek lazım.Çünkü,bir video hazırlamak bilgi,beceri ve zaman gerektiren bir uğraş alanıdır.İnsanlar,emeklerinin karşılığını almalıdır.

Youtube videolarında yayın esnasında gösterilen ve köşelerindeki çarpı işaretiyle kaldırılan reklamlar sanırım kimseyi fazla rahatsız etmiyordur.İzleyicinin seçeneğine bırakıldığı için isteyenler izler ve izlerken ilginç olan reklamı tıklayabilirler.Böylece reklamdaki içeriğe ve bilgiye ulaşırken,video yayıncılarının da bir miktar kazanç elde etmelerine olanak tanımış olurlar.

Fakat, son zamanlarda videoyu açtıktan sonra 5 sn-10sn-15sn ve 20sn gibi zaman aralıklarında başlayan ve zorla izlettirilmek isteyen reklamlar sıkıcı olmaya başladı.

Aynı durum TV’lerde de yaşanıyor.

Ancak, Tv reklamlarında izleyiciye zorla izlettirilen reklamlardan kaçış yolu bulmak daha kolay. Bir tıklamayla kanal değiştirebiliyor ve zorla izlettirilen reklamlardan bir süreliğine uzaklaşabiliyoruz.

Youtube videolarında TV’de olduğu gibi kanal değiştiremeyeceğimize göre zorla izlettirilen bu reklamlardan bir kaçış yolu var mıdır? diye soruyorsanız.Evet reklam engellemenin iki yolu var

1- Elle reklam engelleme:

İzleyeceğiniz video açıldığında reklam yayını başlıyorsa;


Resimde görüldüğü gibi çember içinde “İ” ile sembolize edilen karakter üzerine mausunuzu götürdüğünüzde “Bu reklamı neden görüyorum?” açıklaması görünüyor.


Açıklama üzerine tıkladığınızda resimde görülen pencere açılıyor.Pencerede “Bu reklamı bir daha gösterme” sekmesine tıklayın.

2-İkinci yol ise Reklamları engellemek için Chrome tarayıcısında kullanabileceğiniz eklentiler ile sorunu aşabilirsiniz.Kullanabileceğiniz eklentiler;

Adguard Reklam Engelleyicisi

Adblock Plus

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.