Youtube Video Yazı Dili ve Hız ayarları

Youtube.com, izlediğiniz videolar üzerinde isteğinize bağlı olarak, bir takım değişiklikler yapmanıza olanak tanımaktadır. Böylece, izlediğiniz videolardan daha iyi verim alabiliyorsunuz.

Youtube Ayarları

Youtube. com’ da konu anlatımlı videoları izlerken, kayıt durumunun özelliğine göre bazı videolarda geçişler hızlı olmaktadır. Video ayarlarında bu hızlı geçişleri iki farklı yöntemi uygulayarak, daha anlaşır bir izleme oranı yakalayabilirsiniz.

Video Hızını Yavaşlatma:

Bu yöntemlerden ilki izlediğiniz videonun hızını yavaşlatabilirsiniz. Özellikle yabancı kaynaklı ve konu anlatımlı videoları izlerken video hızını düşürerek, yavaşlatılmış geçişlerde videoda anlatılan konuyu daha iyi kavramak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Uygulamayı bir örnekle gösterelim. Öncelikle hızını düşürmek istediğimiz bir videoyu çalıştırıyoruz.

Videonun sağ alt köşesinde bulunan çark sembolü üzerine mausu götürdüğümüzde “Ayarlar” tuşu görünüyor. Tuş üzerine tıklandığında küçük bir ekran açılıyor. Ekranda “Hız” sekmesinin karşısında “Normal” üzerine gidiyoruz ve ok yönüne tıklıyoruz.

Yeni gelen küçük ekranda “Normal” tam orta da iken, altında ve üstünde sayısal değerler bulunmaktadır. Normal sekmesinin üst tarafında bulunan 0.75 – 0.5 – 0.25 sayısal değerleri video hızını düşüren değerlerdir. Normal sekmesinin alt tarafında bulunan sayı değerleri ise hızı artırmaya yarayan değerlerdir. Video çalışırken bu değerleri deneyerek, istenilen hızı yakalayabilirsiniz.

Videoyu belirtilen süreden sonra çalıştırma:

Youtube.com video oynatıcısının pek fazla bilinmeyen bir gizli özelliğinden yararlanarak, izlenilen videoyu istenilen dakika ve saniye sonunda yeniden başlatabiliyoruz. Bu özelliği kullanmak için izlenmekte olunan videonun URL’sine küçük bir ekleme yaparak, videoyu ileride yada geride bir yerden başlatabiliyoruz.

Küçük bir deneme için burayı tıklayarak bir müzik videosunu açın.

Açılan videonun URL’si : https://www.youtube.com/watch?v=z_Xw2qRNwVc şeklindedir.

Bu URL’nin sonuna “&t=2m25s ” kod öbeğini ekleyelim

https://www.youtube.com/watch?v=z_Xw2qRNwVc&t=2m25s

URL’yi Tarayıcıda açtığımızda video istenilen sürede başlatılacaktır.

Video Alt Yazıyı Türkçe Yapma:

Yabancı kaynaklı videolarda yazı dilini başka bir dile çevirme özelliği eklenmişse, mevcut alt yazıyı Türkçe alt yazı olarak değiştirebiliyoruz.

Bu düzenlemeyi yapmak için bir videoyu çalıştırdıktan sonra. “Ayarlar” üzerine tıklıyoruz. “Altyazılar(1) yazan sekmeyi açtığımızda ” Otomatik çevir ” sekmesi görünecek. Otomatik çevir üzerine tekrar bastığımızda sisteme kayıtlı dillerin bulunduğu uzun bir liste açılıyor. Kaydırma çubuğunu aşağıya indirerek, “Türkçe” dil sekmesini buluyoruz.

Türkçe dil sekmesi üzerine tıkladığımızda da videonun alt yazı dili Türkçe açıklamalı olarak, görünmeye başlıyor.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.