WordPress Yazıyı Çerçeve İçine Alma

WordPress portalda kurulu sitemde içerik yazısı düzenlerken, yazının bir bölümünü çerçeve içinde gösterme ihtiyacı oluştu. Konu ile ilgili yaptığım araştırma sonucunda, kullanılabilecek birkaç yöntem ile yazı içinde çerçeve oluşturulabileceğini öğrendim.

Yazı içinde çerçeve oluşturmak için kullanabileceğimiz yöntemler bulunmaktadır. Yöntemleri kullanmak için altta verilen adımları uygulayınız

  1. Yöntem : Kod kullanarak, yazılarınızda belirli bölümleri çerçeve içinde gösterebilirsiniz. Altta paylaşılan kodlar paylaşılan kodlar internet ortamından elde edilmiştir.

İlk Kod;

<div style="border: 4px solid; width: 600px; margin-left: 25px; padding-left: 15px;">Çerçeve içine alınacak yazıyı buraya yazıyoruz.</div>

Üstte verilen kodu metin editörde yapıştırdıktan sonra renkli kısma, çerçeve içine alınacak yazıyı ekleyin. Genişlik ve yükseklik ayarlarını kod üzerinde düzenleyiniz.

İkinci Kod;

<table align="center" bgcolor="silver" cellpadding="7" cellspacing="0" style="border: 3px ridge navy;">

<tbody>

<tr>

<td style="height: 50px; width: 420px;"><div style="height: 100%; overflow: auto; width: 100%;">

<div align="center">

<span style="color: yellow; font-family: times new roman; font-size: x-small;"><b>"Çerçeve içine almak istediğiniz yazınızı buraya yazacaksınız

</b></span>

</div>

</div>

</td></tr>

</tbody></table>

Kod üzerinde yazı ve arka plan renkleri ile çerçeve boyutlarının düzenlemesini yapabilirsiniz.

  1. Yöntem : Eklenti kullanabilirsiniz. WordPress Plugin sitesine giderek TinyMCE Advanced eklentisini sitenize kurun. Eklentinin Yazı editörü üzerinde oluşturacağı ek butonlar sayesinde “Yazı Okunurluğunu Artırma” ve yazılarınızda “Metin vurgulama “gibi birbirinden farklı bir çok özelliklerinden yararlanabilirsiniz.


Çerçeve oluşturmak için “Tablo ” oluşturma sekmesini açın. “Tablo Ekle” üzerine tıklayın ve editörünüzde tablo oluşturun. Tablonun içine yazınızı yerleştirin. Mausunuzla tablonun üzerine tık yapın ve tablo oluşturma sembolüne gidin. Açılan pencerede “Tablo Özellikleri” sekmesini açın.Genel penceresinde çerçevenin boyutlarını düzenleyebilirsiniz. Daha sonra Gelişmiş sekmesine gidin.


Tablo Özellikleri-Gelişmiş sekmesinde oluşturulan çerçeve ile arkaplanın renk ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

  1. Yöntem : Microsoft
    Word dosyası üzerinde çerçeve oluşturabilirsiniz.

Word dosyası üzerinde çerçeve oluşturmak için “Giriş” ekranında çerçeve içine almak istediğiniz yazının bölümünü mausunuzla taratın ve “Kenarlıklar” üzerine gidin.

ve tarattığınız yazınızın çerçevesini oluşturun. İsterseniz, önce çerçeveyi oluşturup, yazıyı daha sonra da yazabilirsiniz. Oluşturduğunuz çerçevenin Dış kenarlarını ve zemin rengini ayarlamak için “Kenarlıklar ve Gölgelendirme” sekmesini açın.


Kenarlıklar ve Sayfa Kenarlığı pencerelerinde çerçevenin kenarlarını düzenleyin. Gölgelendirme sekmesinde ise, çerçevenin arka plan rengini ayarlayabilirsiniz.

Word dosyasında düzenlediğiniz çerçeveyi WordPress yazı editörüne kopyala-yapıştır yoluyla ekleyemiyoruz. Ancak, Word dosyası üzerinde düzenlenen içerikleri WordPress üzerinde paylaşmak için kullanabileceğimiz yöntemler bulunmaktadır.

Microsoft Word dosyayı WordPress sitede yayınlama ile ilgili altta verilen konu başlıklarını inceleyin.

Microsoft .docx belgeyi WordPress’e aktarma

Sitenizde Ofis Word Dosyanızı Yayınlayın

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.