WordPress Yazılarınıza İçerik Tablosu Oluşturun

WordPress sitenizde yazdığınız uzun makalelerinizi farklı yöntemler kullanarak sekmelere ayırabilirsiniz.
Bu yazımızda biraz daha farklı ve etkili olan bir yöntemden bahsedeceğiz.Makalelerinize içerik tablosu ekleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerinizin makale bölümlerini rahatça bulmalarına katkı sağlamış olursunuz.

İçerik tablosu oluşturmak için Table of Content plus  yada   Extended Table Of contents eklentilerinden beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızın içeriğinde  Table of Content plus eklentisiyle “İçindekiler” tablosunu oluşturacağız.Eklentiyi indirin ve sitenize kurun.Eklenti ayarları sayfasına gidin ve düzenlemeleri yapın

Üstte verilen örneğe uygun olarak,konu başlıklarının sayısını,tablo başlığını ve diğer ayarları isteğinize göre düzenleyin ve kaydedin.Sayfanın devamında tema seçimi ve içerik tablosu ayarlarını yapınız.(Altta verilen örneği inceleyiniz)

üstteki ayarları kendinize göre düzenleyerek,değiştirebilirsiniz.Ayarları tamamladıktan sonra sıra geldi,nasıl çalıştığına… Eklenti şu haliyle otomatik olarak,içerik tablosunu oluşturmaya başlamaktadır.Konu başlıklarının tabloda görünmesi için makale içerisindeki <h1>, <h2>, <h3>, <h4> türevlerinin etkinleştirilmesi gerekmektedir.

örnekte görüldüğü gibi başlık ayarlarını düzenleyin ve kaydedin.Ana başlığı Başlık1 ve alt başlıklarını Başlık2-Başlık3-Başlık4 …. şeklinde düzenleyiniz.

Eklentiyi manuel olarakta çalıştırabiliyorsunuz.Eklenti ayarlarda Auto insert for the following content types bölmesindeki iaşaretleri kaldırdıktan sonra,başlık gizlemek için [/toc] tagını başlıktan önce yazınız.Makale başlıkları için [Toc] tagını eklemeniz yeterlidir.Ayrıca eklentiyi bileşenlerde sidebar içinde kullanabiliyorsunuz.