WordPress Yazı İçeriklerini Sayfalama Eklentisi

WordPress tabanlı sitenizde yazı içeriklerini sayfalamak,ziyaretçilerin içeriğinizi daha rahat okumaları için kolaylık sağlayabilir.Özellikle uzun içerikleri sekmelere ayırarak paylaşmak

konu bütünlüğünü bozmadan okuyucunun daha iyi anlamasında etkili bir yöntem olabilir.

WordPress eklenti sitesinde yazı içeriklerini sekmelere ayırmaya yarayan çok sayıda eklenti bulunmaktadır. Yazımızın devamında WordPress Post Tabs eklentisinin kullanım özelliklerini inceleyerek,konu içerisinde sayfalamayı kolayca yapabilirsiniz.

Buradan WordPress eklenti sitesine giderek, WordPress Post Tabs eklentisini indirin ve sitenize kurun.Daha sonra eklenti ayarlar sayfasına gidin.

Gelişmiş seçeneklere dokunmadan üst bölümde “Navigasyon” kutucuğunu işaretleyin.İleri/Geri sekmelerini Önceki/Sonraki veya rakamsal değerlerle düzenledikten sonra ayarları kaydedin.Diğer ayarları isteğe bağlı olarak işaretleyebilirsiniz. Örneğin,sekmelere tıklandığında sekmenin yeni bir pencerede açılmasını isteyebilirsiniz.

Eklentiyi uygulama:

Tüm Yazılar-Yeni Yazı ekle yoluyla editör sayfasını açın.

Eklenti kurulumundan sonra edtör sayfası araç çubuğunda otomatik olarak gelen yeşil renkli + işaretli eklenti sembolünün yer aldığını göreceksiniz.Yazı içeriğini sekmelere ayırırken,eklentinin bu özel eklenti sembolünü kullanacağız.Yazı içeriğine eklenecek konu belirlendikten sonra sayfalamaya başlamak için sembol üzerine tıklayın. 

Enter Tab Names penceresine sekme adı yada rakamsal bir değer girin.Daha sonra rakamsal değerleri, sekme başlığıyla değiştirebilirsiniz.Örneğin; 1. sekme devamında 2. sekme ve 3. sekme gibi…Daha sonra İnsert butonuna bastığınızda editörde alttaki kodlar açılacak.

Content for the tab 1

Üstteki kodun

 bölümünü tüm sekmeleri düzenledikten sonra kapanış ta bir defa kullanıyoruz.Altta verilen örnek düzenlemeye göre yazılarımızı sekmelere ayırıyoruz.

Kod üzerinde iki tarafı açık köşeli parantezler arasındaki  Content for the tab1

yazan kısmını silin ve buraya sekme adı ile sayfalama yapmak istediğiniz konuyu yazın.Altta verilen örnek düzenlemeye göre yazınızı sekmelere ayırın

TEKERLEMELER

AYLARA GÖRE TEKERLEMELER

  İkinci sekmeye buradan başlayacaksınız.

<

p style=”text-align: left; line-height: 1.15;”> 

OCAK AYI

Şıkıdak şıkıdak,

Koşturur köşe bucak.

Yılda bir kanatlanır,

Ara sıra sakatlanır.

Atlı Ocak, tatlı ocak,

Büyük adam olacak.

ŞUBAT  AYI

Ev kuşu, dev kuşu,

İner çıkar yokuşu.

Bir abası var atar,

Nerede olsa yatar.

Rap rap gelir şubat,

Herkese kol kanat.

Sekme uygulamasına başlarken   şeklinde verilen sayısal değerleri,  olacak biçimde sekme başlığı yazarak düzenlemeyi unutmayın

ÖN İZLEME

Tekerlemeler

Aylara göre tekerlemeler

OCAK AYI

Şıkıdak şıkıdak,

Koşturur köşe bucak.

Yılda bir kanatlanır,

Ara sıra sakatlanır.

Atlı Ocak, tatlı ocak,

Büyük adam olacak.

ŞUBAT  AYI

Ev kuşu, dev kuşu,

İner çıkar yokuşu.

Bir abası var atar,

Nerede olsa yatar.

Rap rap gelir şubat,

Herkese kol kanat.

.

MART AYI

Mart gelir şakır şakır,

Ayakları gümüş bakır.

Kapılardan baktırır,

Kazma kürek yaktırır.

Haydi Mart Martlasın,

Kahkahalar patlasın.

.

Yazılarınızın içinde eklenti kullanmadan da sayfalama yapabilirsiniz.Yapmanız gereken single.php dosyasını açtıktan sonra <?php the_content(”); ?>  kodunun altına altta verilen kodları yapıştırmaktır.

<div class="sayfalama">
<?php wp_link_pages(array('before' => '<p><strong>Sayfa:</strong> ', 'after' => '</p>', 'link_before' => '<strong>', 'link_after' => '</strong>')); ?>
</div>

Kodlama işlemini tamamladıktan sonra  yazınızda sayfalama yapmak istediğiniz yere   <!–nextpage–>  kodunu yapıştırmanız yeterli olacaktır.

ÖNEMLİ!…

Yazı içeriğinde kullanımını tanıttığımız WordPress-post-tabss eklentisi WordPress eklenti sayfasından kaldırılmıştır. Sizde eklentiyi sitenizden kaldırarak, yerine aynı işlevleri kullandıran wordpress post tabs eklentisini TabberVila ana sayfasından indirerek, sitenize kurabilir ve yukarıda belirtilen kullanma özelliklerini uygulayarak,kullanabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.