WordPress Veritabanı Temizliği

WordPress sitenizin yavaş açılma sorunu varsa, bu durumun olası nedenlerinden biri de veritabanını dolduran gereksiz ve kullanılmayan dosyalar ve klasörler olabilir. Bu dosyalar ve klasörler zaman içinde sorunlar çıkarmaya başlar.

WordPress, varsayılan olarak tüm yayınlarınızı ve sayfalarınızı revizyon tabanında kullanılmayan olarak algılamaya ve depolamaya başlar. Sonuç olarak web sitenizin yavaş açılmasına neden olur.Web sitenizin yavaş açılmasını önlemek için yinelen verileri kullanılmayan olarak algılanan tüm yayınlarınızı ve sayfalarınızı sitenizden kaldırmanız, önemle tavsiye edilir.

Sitenizin Veritabanı temizliği için kullanabileceğiniz çok sayıda eklenti bulunmaktadır. Bu eklentilerin en çok kullanılanlarının başında WP-Optimize eklentisi bulunmaktadır. Veri tabanı temizliği için kullanabileceğiniz bir başka WordPress eklentisi de WP Cleanfix eklentisidir.

WordPress veritabanı temizliği için tavsiye edeceğimiz bir başka eklentide WP-Sweep eklentisidir. Wp-Sweep eklentisi, WordPress tabanlı web sitenizin kullanılmayan tüm dosyaların ve klasörlerin temizlenmesinde etkin rol alır. Yinelen sayfaları düzenler. Mesaj ve sayfa düzenlemelerini yeniler. Veritabanı tablolarınızı optimize eder ve sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Otomatik taslakları, silinen yorumların kalıntılarını, onaylanmamış yorumları ve kalıntılarını, spam yorumları, kullanılmayan terimleri, geçici seçenekleri ve veritabanı tablolarını ve post meta’da oEmbed önbelleklerini optimize eder.

WP-Sweep eklentisini kullanmak için WordPress.org eklenti dizininden indirin ve zip dosyasını açın. FTP istemcisini kullanarak, WPcontents => plugin klasörüne yükleyin. Daha sonra sitenizin admin paneline giderek, eklentilerde etkinleştirin. Araçlar menüsünde bulunan Sweep sekmesini açın ve temizliğe başlamak için Süpür” butonuna tıklayın.

Önemli: Eklentiyi kullanmadan önce bir yedek almanızda yarar vardır.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.