WordPress ” tr_TR.mo” Dosyasını Düzenleyin

WordPress site temanızda güncelleştirmelerden sonra Türkçe karakterlerde sorun olşabiliyor. Örneğin; İçeriğinizin kesme bölümünde devamını oku,devam edin gibi tanımlar birdenbire değişmiş ve  ( daha&helliip;) gibi hatalı bir çeviriye dönüşmüş ise temanızın dil çevirisinde sorun oluşmuş demektir.
Bu durumu düzeltmek için WordPress scriptin dil dosyasını açarak  tr_TR.mo dosyasında hatalı yapılandırılan çeviriyi düzenlemektir.
Bu düzenlemeyi yapabilmek için bize kolaylık sağlayan küçük bir araç olan ProEdit yazılımını bilgisayara indiriyor ve kuruyoruz.Programı kurduktan sonra FTP sunucusundan  httpdocs/Wp-content/Languages dizininde bulunan tr_TR.po dosyasını bilgisayara indiriyoruz.Dosyanın üzerine çift tıklayarak ProEdit üzerinde açıyoruz.

Kaynak metin bölümünde CTRL+F tıkladıktan sonra arama penceresine “(daha&helliip;)” yapıştırarak aratıyoruz. Sayfanın alt kısmında bulunan çeviri penceresinde düzenlemeyi yaptıktan sonra üst menüde bulunan Kaydet butonuna tıklayarak bilgisayara  tr_TR.mo  dosyası olarak kaydediyoruz.Bu dosyayı FTP sunucusu üzerinde bulunan httpdocs/Wp-content/Languages kaynak dosyanın üzerine yüklüyoruz.
Bu işlemi tema üzerinde bulunan diğer yabancı sözcükleri düzenlemek içinde kullanabiliyoruz.

Tema Güncellemesinden sonra“(daha&helliip;)” hatası devam ediyorsa, Public_html/wp-includes yolunu takip edin ve post-template.php dosyasıı açın.

if ( null === $more_link_text ) {
    $more_link_text = sprintf(
      '<span aria-label="%1$s">%2$s</span>',
      sprintf(
        /* translators: %s: Name of current post */
        __( 'Continue reading %s' ),
        the_title_attribute( array( 'echo' => false ) )
      ),
      __( '(more&hellip;)' )
    );
  }

Üstte görülen bölümü bulun yada Ctrl+F tuşu yardımıyla,

__( '(more&amp;hellip;)' )

kodunu bulun.ve

__( '(Devamını oku...)' )

dizisi ile değiştirin ve kaydedin.

Bu aşamadan sonra tema güncellemeleri nedeniyle sorunun devamı engellenmiş olacaktır.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.