WordPress Sitenizin Site Haritasını Oluşturun

WordPress sitelerin olmazsa olmaz eklentilerinin başında gelen bir eklentiyi tanıyalım. Seo’ları etkilemede ve arama motorları kayıtlarında oldukça önemli rol üstlenen “Sitemap” eklentisi ön plana çıkmaktadır.Kısaca tanımlamak gerekirse; Sitemap: Web sayfası hakkında tüm bilgileri içeren bir listenin (site haritası) adıdır.
Site haritasının görevi;siteyi ziyaret eden arama motorlarına rehberlik yaparak,yol gösterici görevini üstlenmesidir. Siteye gelen arama motoru botları bu sayede rahatlıkla çalışabilmektedirler ve böylece siteye gelen ziyaretçi sayısının artmasına olanak sağlamaktadırlar.
Seo için çok önemli olan bu eklentiyi sitemize mutlaka kurmalıyız. Bunun için iki farklı yöntemi kullanabiliriz.
1. Manuel Yöntem
Eklenti kullanmadan site haritası oluşturmak isterseniz, buradaki  bağlantıdan xml-sitemaps.com sitesine  gidiniz. Yönlendirmeleri takip ederek,site haritanızı oluşturunuz.
siteharitası

Web sitesi kısa süren taramadan sonra haritanızı oluşturarak sitemap.xml ve sitemap.xml.gz. biçiminde iki dosya olarak, kullanımınıza sunuyor.Dosyaları indirerek,FTP ‘de sitenizin kök dizinine aktarabilir yada site haritası isteyen platformlarda ekleyebilirsiniz.
2. Yöntem : “Google xml sitemaps ” eklentisi kullanmaktır.Alanında lider konumda olan eklenti,sitenizin haritasını Google,Bing gibi arama motorlarına otomatik olarak göndermektedir.
Eklentiyi buradan http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/ adresine giderek,indirin.
Eklentiyi kullanmak için menüden Eklentiler > Yeni ekle , Google XML Sitemaps zip. yükleyerek etkinleştirin.Eklenti ayarlarına gidin ve ayarları düzenleyin.İsterseniz, varsayılan olarak gelen ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.
İpucu : WordPress sitesi kullanıyorsanız ve All in One  Seo veya Yoast Seo eklentilerinden birisini kullanıyorsanız,üstte verilen seçenekleri kullanma gereği duymayacaksınız.Çünkü; seo eklentileri otomatik olarak  XML site haritası oluşturmaktadırlar.İhtiyaç duyulduğunda bu eklentileri indirebilir veya site haritası bağlantısını değişik platformlarda (örneğin Google,Bing,yandex gibi arama motorları kayıtlarında)kullanabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.