WordPress İçeriklerinizde Resimleri Ölçeklendirin

WordPress sitede yazı içeriğine eklenen resimleri WordPress’in bize sunduğu yükleme ve boyutlandırma seçenekleri yapıyoruz.Bunun dışında Online düzenleme sitelerinde de boyutlandırma işlemini yaparak, içeriklerimize ekliyoruz.

Bu yazımızda klasik resim yükleme ve boyutlandırma özelliklerinin yanında aslında WordPress içinde barındırılan bir özelliği kullanarak büyük boyutlu resimleri ve fotoğrafları ölçeklendirme yöntemiyle nasıl boyutlandıracağımızı paylaşacağız. Böylece ölçekli resimlerle içerik kalitemizi de yükseltebiliriz.

Sitemize girerek Yönetim menüsü > Yeni yaz ekle > Ortam (Medya) yükle tıklayarak bilgisayarımızdaki resim dosyasına giriyoruz ve büyük boyutlu bir resim yüklüyoruz.


Yüklediğimiz resmi sağ tarafta yazı içine almadan önce resim altında bulunan ” Resmi Düzenle ” üzerine tıklıyoruz ve ortam düzenleme sayfasına gidiyoruz.


Görseli Ölçekle sekmesine tıklıyoruz ve açılan pencerede yüklediğimiz resmin boyutlarının bulunduğu pencerede, genişlik yada yükseklik değerlerinden birisini seçerek düzenliyoruz.

Yine bu sayfada resmi kırpma-döndürme işlemlerini yapabiliyoruz.


Boyut değiştirme işlemini tamamlıyoruz ve önce ” Ölçeklendir ” sonrada ” Güncelle ” düğmelerine tıklayarak resmimizi kaydediyoruz.


Görüldüğü gibi resim ölçeklenmiş oldu.Buradan tekrar yazı içeriğinin bulunduğu sayfaya dönüyoruz.


Bilgisayardan yüklediğimiz resmin üzerine iki defa tıklıyoruz ve arkasından “Yazıya ekle ” butonuna basarak,ölçeklendirdiğimiz resmi içeriğimize ekliyoruz.

Anlatım bitti. Umarım yararlı olmuştur.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.