WordPress Editörde Metin Vurgulama

WordPress editörde metin düzenlerken bazen bir kelimeyi yada cümleyi hatta yazının bir bölümünde vurgulamak isteyebiliriz.

Genellikle bu durumu yazıyı koyulaştırarak yada yazı rengini değiştirerek hallediyoruz.Ancak,yazının arkaplan rengini değiştirmek istediğimizde bir eksiklik ortaya çıkıyor.Maalesef editörde arkaplan renk butonu bulunmamaktadır.

Vurgulanmak istenilen yazının arkaplan renk butonunu eklenti kullanarak editöre ekleyebiliyoruz..Bunun için WordPress plugin sitesinden en çok kullanılan CKEditor for WordPress eklentisini yada TinyMCE Advanced eklentisini kullanabiliriz..

Manuel çözüm için ise basit bir kod kullanabiliriz.Altta verilen kodlardan uygun olanını metin editörde düzenleyerek kullanabilirsiniz.

<span style="background-color:yellow;"> metin buraya </span>

veya aynı kodu renk kodlarıyla kullanabilirsiniz

<span style="background-color: #FFFF00;"> metin buraya </span>

Üstteki kodlar sarı renk ayarıyla düzenlenmiştir.Kodlarda düzenleme yaparak istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.Renkli belirtilen “metin buraya” bölümüne vurgulamak istediğiniz bölümü kaydedeceksiniz.Renk kodlarına buradan  w3schools.com adresinden ulaşabilirsiniz.

“Yazı arkaplan rengini değiştirmek için eklenti kullanmak istemiyorum,bu kodlarla da uğraşamam. “ diyorsanız,size önereceğim bir yöntem daha var.Temanızın funtions.php dosyasına alttaki kodları ekleyebilirsiniz.

function more_buttons($buton) {
$buton[] = 'fontselect';
$buton[] = 'fontsizeselect';
$buton[] = 'styleselect';
$buton[] = 'backcolor';
$buton[] = 'media';
$buton[] = 'hr';
$buton[] = 'wp_page';
$buton[] = 'cut';
$buton[] = 'copy';
$buton[] = 'paste';
$buton[] = 'newdocument';
return $buton;
}
add_filter("mce_buttons_3", "more_buttons");

metin_editor.png

Functions dosyasına eklediğimiz bu kodla birlikte Arkaplan renk butonu, yazı boyutu, yazı tipi,biçimler,kesme ve sayfalama  gibi gizli butonları da editöre eklemiş olduk.İstemediğiniz butonları functions.php dosyanıza giderek kaldırabilirsiniz.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle…