Windows Ink Work Space Aracını Çok Amaçlı Kullanabilirsiniz

Microsoft, Windows 10. Yıldönümü güncelleştirmesinde bir çok yenilikleri farklı özelliklerdeki araçları kullanıcılarına sundu. Bu araçlardan biri de Windows Ink Work Space (Windows Mürekkep Çalışma Alanı) aracıdır.

Aracın kullanımındaki ana fikir dokunmatik ekran kullanıcılarına sunulan taslak sayfalarda serbest çizim yapma, Yapışkan notlar üzerinde el yazısı ile dokunarak yazma ve taslak ekran krokisi üzerinde ekran görüntülerini düzenlemektir. Ayrıca, yapılan çalışmaların ekran görüntülerini alma ve düzenleme olanağınızda bulunmaktadır.

Mürekkep Çalışma Alanı’nı kullanabilmeniz için öncelikle aracı Windows-Ayarlarda etkinleştirmeniz gerekmektedir. Aracı etkinleştirmek için Ayarlar>> Kişiselleştirme yolunu izleyin. Sayfaya ulaştığınızda sol tarafta bulunan sekmelerde Görev Çubuğu sekmesini açın.

Açılan sayfada Sistem simgelerini aç veya kapat üzerine tıklayın ve kaydırıcı ile altlara doğru inin

Windows Ink Çalışma Alanı karşısındaki butonu Açık konuma getirin. Windows ekran krokisini kullanmanın en kolay yolu, görev çubuğuna sağ tık yapmak ve Windows Mürekkep İş Ortamı penceresini açmaktır.

Pencerede bulunan sekme listesinde, Windows Ink Çalışma Alanı düğmesini göster sekmesini etkinleştirin. Sekmeyi etkinleştirdiğiniz de görev çubuğunun sağ tarafında Ekran Krokisinin sembolü otomatik olarak gelecektir.

Sembol üzerine tıkladığınızda üç bölümden oluşan bir akran açılıyor.

İlk bölümde bulunan Yapışkan Notlar, kullanıcıların basit not almalarını sağlar

İkinci bölümde bulunan Taslak sayfasında çizim yapabilirsiniz. Varsayılan olarak gelen çizim sayfasında resim çizme, boyama, kesme işlemlerini yapabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları bilgisayarınıza kaydedebilir yada ekran kaydını alabilirsiniz. İsterseniz Sosyal Medya ağınızda paylaşabilirsiniz.

Üçüncü bölümde ise bulunduğunuz ekranın üzerinde ekran kaydı almanıza olanak tanıyor. Örneğin bir web sayfasından istediğiniz bir resmin yada bir yazının işaretlenmiş bölümünün ekran kaydını almanızı sağlıyor. Yaptığınız çalışmaları kesme-boyama – kaydetme-paylaşma seçeneklerini kullanabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.