Windows Giriş Şifresi Kaldırma

Microsoft, Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarlarda, başlangıç açılışında sağladığı şifreli koruma hesabı ile kullanıcıların bilgisayarlarına ve verilerine güvenli biçimde ulaşmalarını amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda Microsoft hesabıyla yada Pin kodu oluşturma gibi farklı yöntemlerle oturum açma seçenekleri sunmaktadır.Şifre korumalı hesaplar, çoklu çalışma ortamları için bir gereklilik oluşturmaktadır. Kullandığınız bilgisayarın farklı kişiler tarafından kullanılmasını ve verilerinize ulaşmalarını önlemek amacıyla şifre, parola yada pin kodu gibi seçeneklerden birisini kullanmak faydalı olacaktır.

Ancak, ev kullanıcısı veya kişisel bilgisayar sahibi iseniz, koruma yöntemlerinden birisini kullanma ihtiyacını hissetmeyebilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu olan şifre korumalı yöntemini kaldırarak, şifresiz giriş yapabilirsiniz

Windows‘unuzun başlangıç girişini şifresiz yapmak ve bilgisayarınızın doğrudan açılmasını sağlamak için altta verilen adımları uygulamanız yeterlidir.
1.  Win+R basarak, Çalıştır penceresini açın. Pencereye “control userpasswords2” veya “netplwiz” komutlarından birisini yazın ve tamam butonuna basın. Karşınıza kullanıcı hesapları ekranı açılacaktır.


Kullanıcı Hesapları penceresinde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” açıklamasının önünde bulunan tik işaretini kaldırın ve “Tamam” butonuna basın.

Otomatik Oturum aç” penceresinde kayıtlı şifrenizi bir defa daha girin ve onaylayın


İşlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda şifre istemeden doğrudan bilgisayarınızın masaüstü açılacaktır.

2 . Windows oturumunuzu açmak için kullandığınız PIN kodunu kaldırmak için başlat menüsünden Ayarlar>>hesaplar>>Oturum açma seçenekleri sayfasına ulaşın


Pin kodunuzu değiştirebilir yada kaldırabilirsiniz.

3- Microsoft hesabınızı kaldırın

Başlat menüsü>>Ayarlar>>hesaplar yolunu izleyin. e-posta & uygulama hesapları sekmesini açın

Bu sayfada Yönet üzerine tıklatın

Hesabı bu cihazdan sil” üzerine tıklayın.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.