Windows Ekran Kaydı alma Aracı

Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda ekran görüntüsünü alma veya ekran videosunu kaydetme araçlarına ulaşmak için kullanabileceğiniz onlarca yol ve yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden Ekran alıntı aracı (Snipping tools) ve Microsoft Snip araçlarını daha önce paylaşmıştık.

Bu yazımızın içeriğinde, Microsoft’un Windows 10 üzerinde varsayılan olarak barındırdığı “Game“ oyun çubuğu ile ekran görüntüsü alma ve ekran kaydı çekme işlemlerini hiçbir harici yazılıma yada eklentiye ihtiyaç duymadan nasıl yapılacağını anlatacağız.”Game” çubuğu oyun meraklılarının oynadıkları oyunlardaki performanslarını takip etmek için kullandıkları bir araç gibi algılansa da, oyun dışında ekran kayıtlarınızı çekmenize ve görüntü kaydetmenize de olanak tanımaktadır.

Ancak, aracı kullanabilmeniz için işletim sisteminizde barındırılan ekran kartının donanım özelliklerinin yeterli olması gerekmektedir. Sisteminizin donanım özelliklerinin yeterli olup-olmadığını altta verilen resimdeki verileri inceleyerek, görebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için buradaki bağlantıya gidiniz.

“Game” çubuğunu görünür hale getirmek ve kullanmak için “Windows + G” tuşlarına basın.

Karşınıza gelen pencerede “Evet, bu bir oyun” önündeki tik işaretini onaylayın

“Mikrofona kaydet” tikini de işaretledikten sonra, ekran görüntüsü için kamera sembolüne basabilir, bulunduğunuz sayfanın video kaydı için kayıt düğmesini tıklayabilirsiniz. Kendinize göre düzenlemek istediğiniz video kaydı için, kırmızı renkli yuvarlak “Kayıt” düğmesine basmalısınız. Kayıt düğmesine bastığınız anda tarayıcınızın sağ üst köşesinde video kayıt göstergesi belirecek ve kayıt işlemi başlayacaktır.

Kayıt işlemini durdur düğmesine tıklayarak veya Windows + ALT + R klavye kısa yoluna basarak, durdurabilirsiniz.

Çark sembolü ile gösterilen “Ayarlar” düğmesine basarak, video boyutunu düzenleyebilirsiniz.

Ekran kaydına çektiğiniz video “Windows 10 ‘da Xbox uygulaması üzerinde bulunan “VideosCaptures” klasörüne MP4 formatı ile kaydedilmektedir. Xbox Game Driver bölümünden videolarınıza ulaşabilirsiniz.

 

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.