Windows 10’da Yazılımsız VPN Sunucunuzu Oluşturun!..

Windows işletim sistemi,(PPTP) noktadan noktaya tünel protokolünü kullanarak, VPN sunucusu olarak işlev görebilmek için dahili bir yeteneğe sahiptir., Ancak bu durum biraz gizlidir.

Size özel VPN ağınızı oluşturabilmeniz için bu gizli özelliği nasıl kullanacağınızı ve size ait bir VPN sunucusunu nasıl oluşturacağınızı aşağıda açıklıyoruz.

Windows’da bir VPN sunucusu oluşturmak için öncelikle “Ağ Bağlantıları” penceresini açmanız gerekir. Bunu yapmanın en hızlı yolu, Başlat‘ı tıklatın ve arama penceresine  “ncpa.cpl” yazın.Bağlantı üzerine  tıklayın (veya Enter tuşuna basın).

“Ağ Bağlantıları” penceresinde, tam menüler görüntülemek için Alt tuşuna basın, “Dosya” menüsünü açın ve ardından “Yeni Gelen Bağlantı” seçeneğini seçin ve tıklayın

. Karşınıza “ Bu bilgisayara bağlantılara izin ver” başlıklı bir pencere gelecek. pencerede varsayılan hesap adlarıyla birlikte size ait kullanıcı adı da bulunmaktadır.

Güvenlik açısından birincil kullanıcı hesabınızdan VPN hizmetine izin vermek yerine yeni ve sınırlı bir hesap kurmak isteyebilirsiniz. Bunu,” Birisini ekle” seçeneği ile yapabilirsiniz. Seçeceğiniz kullanıcı adı ne olursa olsun, herhangi bir girişimde zayıf bir şifrenin kırılabileceği ve istenmeyen sorunlara neden olabileceği yaklaşımı ile kuvvetli bir şifrenin oluşturulması önerilmektedir. Burada “Birisini ekle” diyerek, kullanıcı adı ve kuvvetli bir şifre belirleyin ve “Tamam” tuşuna basın

Kullanıcı seçiminizi yaptıktan sonra, “İleri” düğmesini tıklayın

Gelen sayfada “İnternet üzerinden” seçeneğini işaretleyin ve “İleri” düğmesine basın. Bu seçenek dışında bu sayfada, çevirmeli bir ağa bağlı bir donanımınız varsa, çevirmeli modem üzerinden gelen bağlantılara izin verebilirsiniz.

Bu sayfada, gelen bağlantılar için etkinleştirilmesi gereken ağ protokollerini seçebilirsiniz. örneğin: ”Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı” seçiminin tik işaretini kaldırarak, VPN’ ye bağlı kişilerin dosyalara ve yazıcınıza ulaşmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Buradaki işlemleri tamamladıktan sonra; “Erişim izni ver” düğmesine tıklayın.

Kısa süren bir işlemden sonra seçtiğiniz kullanıcı hesabı için erişim yapılandırılması tamamlanacaktır.

Bu sayfadaki “Bağlantı Adı” yapılandırma sırasında kullanılacağı için çok önemlidir.Bağlantı adını daha sonra kullanmak üzere not edin veya kaydedin. Bu aşamadan sonra VPN sunucunuz çalışır durumdadır ve gelen bağlantı isteklerini almaya hazırdır.

VPN Sunucusunu yapılandırma

Windows arama penceresine VPN yazdığınızda, menüde;

 

“Sana özelağları ( VPN ) değiştir” üzerine tıkladığınızda Ayarlar-VPN sayfasına ulaşacaksınız.

“VPN bağlantısı ekle” üzerine tıkladığınızda karşınıza yeni bir ekran gelecek.

VPN sunucusunu bu ekranda yapılandıracaksınız. En üst pencereyi “ Windows Yerleşik” olarak, belirleyin. Daha önce not olarak aldığınız “Bağlantı adı” ikinci ve üçüncü pencereye yazılacak.Diğer pencerelere dokunmayın ve “Kaydet” butonuna basın.Buradan Ayarlar>>VPN sayfasına dönün.

VPN bağlantısı altında oluşturduğunuz sunucu için “Bağlan” butonuna basın

 

VPN sunucunuzun yapılandırılması başarıyla sonuçlandı. Artık, VPN bağlantınızı kullanabilirsiniz.

VPN sunucusunu iptal etmek isterseniz, “Ağ Bağlantıları” penceresine dönerek, “Gelen Bağlantılar” öğesini silmelisiniz.

 

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.