Windows 10 Video Düzenleme Aracı

Windows’un eski sürümlerinde varsayılan olarak gelen Movie maker video düzenleme aracı, Windows 10’la birlikte resmi olarak kaldırıldı.

Ancak, bu durumun eksikliğini hisseden kullanıcılar, farklı program arayışlarına veya online düzenleme araçlarına yöneldiler. Movie Maker alışkanlığını sürdürmek isteyen kullanıcılar, çözümü Windows 10 uyumlu Movie Maker aracını kullanmaya devam ediyorlar.

Windoes 10’da video düzenleme aracı uzun süre yer almadı. Windows’un Sonbahar güncellemesi ile (Fall Creators Update) birlikte; video düzenleme aracı bağımsız bir uygulamaolmak yerine, Fotoğraflar uygulaması içinde yer aldı. Fotoğraflar uygulaması yalnızca fotoğrafları düzenleme uygulaması dışında slayt ve video oluşturma ve düzenleme seçeneklerini de barındırmaya başladı.

Fotoğraf uygulamasında Video Nasıl Oluşturulur?

Video düzenlemesine başlamak için Fotoğraflar uygulamasını açınız. Açılışta ekranın en üstünde bulunan “Oluştur” butonuna gidin.

“Video projesi” sekmesine tıkladığınızda uygulama sizi fotoğraf albümlerinizin bulunduğu sayfaya yönlendirecek.

Videonuza eklemek istediğiniz resimlerin üzerindeki kutucuklara tik işareti koyunuz ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ekle” butonuna basın.

Yeni gelen sayfada oluşturacağınız videoya bir ad koyun ve “Video oluştur” düğmesine basın. Yüklediğiniz içeriğin durumuna göre videonuz oluşturulmaya başlayacak ve birkaç saniye içinde videonuz işlem tamamlanacaktır.

Oluşturma işleminden sonra gelen sayfada artık videonuzun ön izlemesini yapabilirsiniz. Video oluşturulurken varsayılan olarak videoya müzik parçası da eklenmektedir.

Videonun müziğini beğenmezseniz yada değiştirmek isterseniz ekranın hemen üzerinde bulunan “Müziği Değiştir” butonuna tıklayarak, önerilen müziklerden yada bilgisayarınızda bulunan bir müzik parçası ile kolayca değiştirebilirsiniz.

Videonuzun temasını değiştirmek için üst menüde bulunan “Temalar” düğmesine basın ve beğendiğiniz temayı videonuz için onaylayın. Videonuzu yeniden boyutlandırmak için yine üst menüden “En-boy oranlarını düzenle” düğmesine basarak, videonuzun boyutlarını da düzenleyebilirsiniz.

“Dışa aktar ve paylaş” sekmesini açın videonuzu paylaşmak için sunulan 3 farklı seçenekten beğendiğinizi kullanın yada hepsini de kullanabilirsiniz.

Düzenlemeler bunlarla sınırlı değil tabii ki.Video düzenleme sayfasının alt menüsününde videonuzun süresini ayarlayabilir, fotoğraflarınıza yazı ekleyebilirsiniz. Videonuzun hareketlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Dışa aktar seçeneğinde videoyu bilgisayarınız kaydedebilir,Youtube.com gibi video sitelerinde yayınlayabilirsiniz. Paylaş seçeneğiyle sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Son olarak,uygulamada oluşturduğunuz tüm videoları ve bilgisayarınızda barındırdığınız videolarınızı tek bir video kaydı olarak düzenleyerek,paylaşabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.