Windows 10-Sistem Korumasını Açma/Kapatma

Bilgisayarınız Windows 10 İşletim Sistemi kurulu ise yada Microsoft üzerinden yükseltme yapmışsanız, Sistem ayarlarından “Sistem Koruma” özelliğinin açık olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sistem koruması, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve ayarlarını düzenli olarak kontrol ederek, geri yükleme noktaları oluşturan ve kaydeden bir uygulamadır. Herhangi bir aksaklığın yaşandığı durumlarda Sistem koruma tarafından kaydedilen geri yükleme noktaları bilgisayarınızı önceki duruma getirmenizi sağlamak için Sistem Geri Yükleme özelliği tarafından kullanılır.

Sistem Geri Yükleme noktaları, Windows güncellemelerinin yüklendiği veya önemli ve büyük programların yüklenmesi gibi önemli yüklemelerden önce oluşturulur. Yada isteğe bağlı olarak, manuel olarak da oluşturulabilir. Windows üzerinde belirli bir süre içinde geri yükleme noktaları oluşturulmamışsa, Sistem Koruması, varsayılan geri yükleme noktalarını her geçen 7 günde bir otomatik olarak, yeniden oluşturur.

Windows 10’da Sistem Koruması Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik>Sistem yolunu izleyin.(Yada masaüstünde bilgisayarım sembolü üzerine sağ tık yaptıktan sonra Özellikler üzerine tıklayın.)

Sayfada, sol menüde bulunana “Gelişmiş sistem ayarları” sekmesini tıklayın. Açılan pencerede “Sistem Koruma” sekmesini açın. Koruma ayarları altında bulunan sistem sürücüleri” Kapalı” durumdaysa, sürücünün üzerine tıklayın ve daha sonra “Yapılandır” düğmesine tıklayın. Hemen bir pencere daha açılacak. Açılan pencerede “Sistem korumasını aç” sekmesinin önündeki daire alana bir tik koyduktan sonra tamam tuşuna basarak, uygulamayı tamamlayın.Bu işlemden sonra Sistem Koruma,her hafta bir geri yükleme noktası oluşturmaya başlayacaktır.

Sistem sürücüleriniz açıksa ve kapatmak istiyorsanız, üstteki yolu takip ederek, “Sistem korumasını devre dışı bırak” seçeneğini onaylıyorsunuz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.