Windows 10 Ses Ayarları

Windows 10 güncellemeleri sonrasında veya başka nedenlerden dolayı(sürücü güncellemeleri vb.) ses ayarlarında geçici sorunlar ortaya çıkabilir.(hoparlörün sesinin çıkmaması yada az çıkması gibi..)Bilgisayarında ses sorunu yaşayanlar, yazının devamında verilen yöntemleri uygulayarak,bir kaç tıklamayla kolayca bu sorunlarını giderebilirler.
Ses ayarlarını düzenlemek
1- Denetim masası Ses Ayarları: Denetim masasında Donanım ve Ses üzerine tıklayın.Açılan sayfada “Ses” üzerine tıklayarak açın.

Açılan pencerede “ Ses Efekti ” sekmesine gidin

Windows Varsayılan ” olarak seçin ve “ Tamam ” tıklayın.Bilgisayarı yeniden başlatın ve sistem işleyişini kontrol edin.
2 – Ses Sürücüsünü Güncelleme :
Masaüstünde “Bilgisayarım” üzerine sağ-tık yaparak –özelliklere gidin ve sol tarafta bulunan menüden “Aygıt Yöneticisi” sekmesini açın.Yada doğrudan Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve çıkan sekmeden Aygıt Yöneticisini açın.

Yeni açılan pencerede “High Definition Audio Aygıtı” (Windows 10’a yükseltme yapılan bilgisayarlarda “Realtek High  Definition Audio” olarak görünüyor.) üzerine sağ tık yapın ve “Sürücü Yazılımını Güncelleştir.” sekmesini tıklayın.Açılan pencerede,”Sürücü yazılımı için bilgisayarı tara” sekmesine basın.Sürücünün güncellenmesi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ses düzenini kontrol edin.
3 – Windows Ses Ayarlarını Yeniden Başlatma:Arama penceresine “Çalıştır” yazın.Açılan çalıştır penceresinde arama çubuğuna “services.msc” yazın ve tamam deyin.

Açılan sayfada uzun bir menü listesi gelecek Listenin alt kısımlarına doğru ilerleyin ve “Windows Ses” ve “Windows Ses Bitiş Noktası…” sekmelerine ulaşın .Sekmeleri sırayla tıklayın ve pencerenin üst kısımda bulunan “Hizmeti yeniden başlat” seçeneğine tıklayın.İşlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.
4- Hoparlör Ayarlarından Ses Hız ve Bit Değerlerini Sınama:
Denetim masasında Donanım ve Ses sekmesini açın.Gelen sayfada SES üzerine tıklayın.Açılan pencerede “Kayıttan Yürüt” sekmesinin altında bulunan “Hoparlör “ simgesinin üzerinde sağ tık yapın ve Özellikleri açın.

Yeni gelen pencerede “Gelişmiş” sekmesini açın.Sına sekmesinin önündeki butondan hız değerlerini sırayla deneyerek,sınayın ve ses kontrolünü yapın.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.