Windows 10 Kısayol uygulamaları

Windows 10 işletim sistemini bilgisayarına yeni kuranlar, ilk başlarda biraz zorlanabilirler. Acak kullanım özelliklerini öğrendikçe sistemin harika işlevleri daha verimli kullanılacaktır.

Kullanım zorlukların başında da başlat menüsü kullanım özelikleri gelmektedir.Örneğin bir uygulamayı bulmak yada denetim masasını açmak gibi…

Başlat menüsü ile yan yana bulunan arama penceresine aranan uygulama adı yazıldığında sonuca ulaşılabiliyor.Ancak,istenilen bilgiye ulaşmak için arama penceresine istenilen özellik yada uygulama adı yazıldığında açılan pencereye konu ile ilgili farklı seçenekler de geldiği için bazen kafa karışıklığı olabiliyor.Yada her aranılan özelliği arama penceresine yazmadan kolayca ulaşmak isteyebilirsiniz.Bu durumun önüne geçmek için kullanabileceğimiz iki farklı kısayol özelliğini bilmemizde yarar var.

Windows 10 Sistem özelliklerini kısayol açmak için mausumuzu Windows 10 ikonu üzerinde iken sağ tık yaptığımızda tüm sistem özellikleri komut dosyaları penceresi açılıyor.

Buradan aranan özelliği seçerek yapılmak istenilen işlemin yolunu kolayca bulabiliriz.

Tüm uygulamaları ve kullanılan programları kısayoldan kolayca bulmak için Windows başlat menüsünde tüm uygulamalar sekmesine tıklandığında bilgisayarda barındırılan uygulamalar ve programlar listesi harf sırasına göre açılıyor.


Listede herhangi bir harf üzerine tıklandığında tüm uygulamar için bir sözlük listesini gösteren

pencere açılıyor

Bu pencereden aranılan özelliğe uygun harf tıklandığında örneğin M harfine tıklandığında Microsoft uygulamalarının listesi geliyor.