Windows 10 Gece Işığı Ayarları

Bilgisayarı sık kullananlar, daha çok gecenin ilerleyen saatlerinde bilgisayar başında bulunmaktan ve çalışmaktan hoşlanırlar. Gecenin ilerleyen saatlerinde bilgisayarda çalışmak eğlenceli ve zevkli olabilir.

Ancak, bilgisayardan yansıyan ışık, göz yorgunluğuna ve göz sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, geç saatlerde ekranın ışığını ve ısısını değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bilgisayarınızda gece ışığını ayarlamanız için kullanabileceğiniz yazılımlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak, Windows 10 kullanıcıları farklı bir yazılıma gereksinim duymadan gece ışığı ayarlarını bilgisayarlarında kolaylıkla yapabilirler.

Microsoft, 2017 Sonbahar güncellemesi ile birlikte, Windows 10 Gece Işığı Özelliğini de kullanıcıları için tanıttı.

Windows 10 Gece Işığı Ayarları Nasıl Yapılır?

Gece Işığı ayarlarına ulaşmak için, altta verilen adımları takip edin.

  • Windows başlat >> Ayarlar2a gidin. Yada Windows Tuşu + I tuşlarına basın.
  • Ayarlar sayfasında Sistem’e girin. Ekranın sağ tarafında “Gece ışığı” butonu kapalı ise, önce onu açın. Daha sonra hemen altta görünen “Gece ışığı ayarları” sekmesine tıklayın

*Karşınıza gelen  “Gece  ışığı ayarları” ekranında, “Şimdi açın” butonuna tıkladığınızda;

Turuncunun farklı tonlarıyla açılan bir renk dönüşümü oluşacaktır. Renk kaydırıcısını sağa-sola hareket ettirerek, kendinize göre renk sıcaklığını elde edebilirsiniz.

  • Zamanlama altında bulunan “Gece ışığını zamanlayın” butonuna basarak, akşam başlangıç ve sabah bitiş saatlerini ayarlayabilirsiniz. Böylece, gece ışığı renkleri, otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

Gece Ayarları Işığını Manuel Ayarlama :

  • Ayarlar >> Sistem’e gidin. Sol menüde bulunan “Bildirimler ve eylemler “ sekmesini açın.

Hızlı işlemleri ekleyin ve kaldırın sekmesini açın.

Listede bulunan özellikleri deneme-yanılma yöntemi ile kullanın ve kendinizi için en iyi gece sıcaklığı rengini bulun.

Windows Gece ışığı ayarları şimdilik tek renk üzerinden yapılabilmektedir. İlerleyen zamanda yeni güncellemelerle yeni renklerin ekleneceğini umuyorum.

Gece ışığı ayarlarını harici yazılım kullanarak, düzenlemek isterseniz, f.lux aracını kullanabilirsiniz

ÖNEMLİ : Bilgisayarınız>> Ayarlar >> Sistem yoluyla ilerlediğinizde “Gece Işığı Ayarları “ seçeneğini görmüyorsanız, bilgisayarınızda Microsoft Sonbahar Güncellemesine sahip değilsiniz, anlamı çıkmaktadır. Bu durumda Windows’unu yükseltmelisiniz yada güncellemeyi elle indirerek yapmalısınız.

Güncellemeyi elle indirip yapabilmek için Windows’unuzun güncel olması gerekmektedir. Windows’unuzu temiz bir kurulum ile yeniden yüklemek yada son güncelleştirmeleri elle yüklemek isterseniz  buradan,

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Sayfasına gidin ön bilgileri edinin.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.