Windows 10 Arka Plan Uygulamalarını Durdurun

Windows 10 işletim sistemi kurulu olan bir bilgisayarlarda, Microsoft Mağazasından indirilen uygulamaların arka planda çalışmasına izin verilmektedir.

Bu uygulamalar, arka planda indirilmeye devam edebilir ve kaynaklardan yararlanarak size bildirimler sağlar. Bu durum, akıllı telefonlarda ve PC’nizde akünün hızlı boşalmasının en belirgin nedenidir. Ancak Windows 10, isteğinize bağlı olarak arka planda güncellenen ve çalışmaya devam eden uygulamaların durdurulmasına ve pil, bant genişliği gibi bazı sistem kaynaklarından tasarruf etmenize olanak tanır.

Arka plan uygulamalarını durdurmak, onların çalışmalarını tamamen etkisiz hale getirir anlamını taşımamaktadır. Örneğin; Windows 10‘da Mail uygulaması arka planda çalışır ve e-postalarınızı kontrol eder. E-posta gelen kutunuza yeni bir mesaj geldiğinde masaüstü bildirimlerini gönderir.

Windows 10’da Arka Plan Uygulamalarının çalışmasını durdurabilirsiniz.
Windows 10’a yükseltme sonrasında veya cihazınızla birlikte gelen ve manuel olarak tarafınızca eklenen tüm Store uygulamalarının varsayılan olarak arka planda çalışmalarına izin vermek yada vermemek için onayınızın olması gerekmektedir.

Arka Planda çalışması için onayınıza gerek duyulan uygulamaları görmek ve gerekli düzenlemeleri yapmak istiyorsanız, Ayarlar >> Gizlilik bölümüne gidin ve sayfada aşağıya doğru inerek, Arka Plan Uygulamaları sekmesini bulun

Arka Plan Uygulamaları sayfasında tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Listede de görüldüğü gibi tüm uygulamalar, izniniz olduğu varsayımı ile açık pozisyonda bulunmaktadır. Bu durumda uygulamaların çalıştırılıp-çalıştırılmaması sizin izninize bağlıdır. Tüm uygulamaların çalışması için izniniz olduğunu düşünürsek, tüm uygulamaları kapatmak içinde yetkinin sizde olduğunu bilmelisiniz.

Tüm uygulamaları kapatmak, cihazın daha verimli çalışmasını sağlayabilir, düşüncesi ilk anda iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, arka planda çalışan tüm uygulamaların durdurulması, cihazın kullanımında bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirebilir Örneğin; Microsoft Store uygulamasının arka planda çalışmasını engellediğinizde, tüm uygulamalarınızın otomatik olarak güncellenmesini engelleyecektir. Ayrıca herhangi bir uygulamayı indirmek ve güncelleştirmek için açık kalmasında fayda bulunmaktadır.

Şimdi, Arka Plan Uygulamalarında çalışmasını durdurmak istediğiniz uygulamaları seçerken, çok dikkatli olmalısınız. Önceliğiniz, gereksinim duymadığınız uygulamaları durdurmak olmalıdır.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.