Web Tarayıcılarının Bildirim İsteklerini Engelleme

Web tarayıcıları, internette dolaşırken girdiğiniz web sitelerinin sizi bilgilendirmeleri amacıyla, istekte bulunmalarına izin veriyor.

Daha çok alışveriş sitelerini, haber sitelerini yada teknoloji sitelerini dolaştığınız sırada ekranın sol üst tarafında ortaya çıkan ve üzerinde, girdiğiniz web sitesinin masaüstünüzde bildirimler göstermek istediğini belirten bir açılır pencere  görürsünüz.

Bu istek bildiren pencereler, sizi rahatsız ediyorsa, basit birkaç işlemle web tarayıcınızdan kullanım dışı yapabilirsiniz.

İstek bildirimlerini kaldırmak için altta verilen adımları inceleyiniz.

İstek Bildirimlerini Chrome   tarayıcıdan kaldırmak için:

Ayarlar sayfasına gidin. Sayfanın alt tarafın bulunan” Gelişmiş” sekmesini açın

Gizlilik ve Güvenlik ekranında alt kısımlara doğru inin ve  “İçerik Ayarları” sekmesini açın.

Açılan sayfada “Bildirimler (Göndermeden önce sor)  kategorisini açın.

Sayfanın üst kısmında bulunan kaydırıcıyı, {(Göndermeden önce sor(önerilen)}  yerine “Engellendi.” yapmak için kapalı konuma getirin

Firefox Tarayıcıda Bildirimleri Engelleme:

Firefox  tarayıcısı, “Seçenekler” penceresinde tüm web bildirim komut işlemlerini devre dışı bırakmanıza olanak vermiyor. Ancak, bu işlemi tarayıcıda gizlenmiş “about:config” sayfasında değiştirmeniz gerekiyor.

Sayfaya erişmek için Firefox tarayıcıya “about:config” yazın ve enter’e basın

Firefox tarayıcısı, bazı sorunlara neden olacağı düşüncesiyle bazı ayarları değiştirerek, about:config sayfasını kullanırken,dikkatli olmanız gerektiğini bildiren bir uyarı yazısı görülür.Ancak, bu sayfada önerilen ayarı dikkatli şekilde değiştirirseniz, sorun yaşamazsınız. Devam etmek için “Riski kabul ediyorum” butonuna basın

Sekmelerden oluşan uzun bir sayfa açılacak. Arama penceresine “dom.webnotifications.enabled”  yazın ve enter tuşuna basın

Gelen ekranda  “dom.webnotifications.enabled” sekmesi üzerine çift tıkladığınızda “true” olan ayarı “False’ye çevireceksiniz. Bu işlemle, Firefox’ta  sizi rahatsız eden web bildirimlerinin engellemiş olacaksınız.Fikrinizi değiştirip, web bildirimlerini tekrar almak isterseniz, aynı yolu izleyerek, “dom.webnotifications.enabled” sekmesinin ayarını çift tıklayarak, tekrar “true” konumuna  getirmeniz yeterli olacaktır.
Sonuç olarak, web sitelerinin bildirim istemelerini tamamen engellemek yerine , gelen isteklerde bildirim almak istemiyorsanız “Engelle” seçeneğini kullanmak daha iyi olacaktır. Çünki, bazı web sitelerinin bildirimlerine izin vermek, onlarla iletişimin en kısa yoludur.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.