Web Sitesi bilgilerini Öğrenme Araçları

Bir web sitesinin oluşturulmasında kullanılan teknolojik alt yapıyı birkaç tıklama yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Özellikle blog düzenleyicilerinin, internet ortamında gezinirken girdikleri blog sayfalarında, içeriğin yanı sıra girdikleri web sayfasının tasarımıyla da ilgilenmeleri kaçınılmaz bir olgudur.

Web sitesi hangi portalda hazırlanmış, kullandığı eklentiler nelerdir? Hangi teknolojik sitelerin tasarım verilerini kullanmaktadır. Web sitesi paylaştığı sosyal medya organlarından hangi yollarla yararlanmaktadır? …gibi soruların yanıtını bulmak, artık çok kolaydır.

İnternet ortamında farklı portallar için kullanılan çok sayıda tema dedektörü aracına ulaşmak elbette mümkündür.Bunların en başarılısı kuşkusuz tüm portallar için kullanılan builtwith.com sitesidir.

Siteye girdiğinizde karşınıza gelen arama penceresine ilginizi çeken web sitesinin url adresini yazmanız ve “lookup” (yukarıbak) butonunua basmanız yeterlidir. Saniyeler içinde yapılan taramadan sonra ilginizi çeken web sitesi hakkında detaylı bir bilgi akışı sayfanın devamında oluşacaktır.

Sitenin Chrome Web Mağazası uygulaması da bulunmaktadır. Chrome Web Mağazası builtwith eklentisini tarayıcınıza kurarak, istediğiniz web sitesinin alt yapı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Web sitesi Tema Dedektörü aracını Chrome Web Mağazası üzerinden indirerek, tarayıcınıza kurabileceğiniz, farklı özelliklerde onlarca araç bulunmaktadır. Bu eklentilerden en kullanışlı iki tanesi ile oldukça başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

İlk eklentimiz WhatRuns eklentisidir.

Chrome Web Mağazası üzerinden WhatRuns eklentisini tarayıcınıza kurduktan sonra, tarayıcıda oluşan eklenti sembolüne tıkladığınızda, girdiğiniz web sitelerinin hangi teknolojileri kullandığını bir tıkla hemen görebilirsiniz. İsterseniz, ilgilendiğiniz web adresine bağlantı vererek, takip etme özelliğini de ediniyorsunuz.

Chrome Web Mağazası‘ndan tarayıcınıza ekleyebileceğiniz ikinci eklenti ise, Wappalyzer eklentisidir.

Eklentiyi tarayıcınıza kurduktan sonra, girdiğiniz web sitesindeyken, tarayıcının sembolüne bir tık yapmanız yeterli olacaktır.

Web’ de en yaygın kullanılan blog oluşturma portalı bilindiği üzere WordPress‘tir. WordPress ile oluşturulmuş site bilgilerini öğrenebilmek için çok sayıda Tema Dedektörü aracına Google.com arama ile kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Web Uygulamaları sitesinde listelenen, onlarca Tema Dedektörü sitesine ulaşabilir, farklı özelliklerdeki siteleri deneyerek de yararlanabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.