USB Bellek Cihazınızı Formatlayın

USB bellek (flash bellek) cihazları, eskisi kadar yoğun olarak kullanılmasa da, bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandığı ve vaz geçemediği araçların başında olma özelliğini sürdürmektedir.

Bu araçların hala en çok kullanılan araçlar içinde olmasının temelinde yatan gerçek ise, çok özellikli bir araç olmasıdır. USB bellekler kolay taşınırlığı, pratik kullanımı yanı sıra çok kolay bozulmaması ve küçük dosyaları uzun süre depolama olanağı sunması nedeniyle en çok tercih edilen araçlardandır.

USB bellekte depolanan dosyalarla işimiz bittiğinde kaldırır ve yerine yeni dosyalar yükleriz. Ancak, bazı dosyalar kaldırılmaları sırasında ister istemez kalıntılar bırakmaktadırlar. Flash belleğin tamamen temizlenmesi ve silinen dosyaların bıraktıkları kalıntıların geri dönülmez biçimde temizlenmesi için, USB belleğe format atmak gerekmektedir.

USB bellek üzerinde yer açmak için aracın belleğinde sıkıştırma işlemini yapabilirsiniz. Flash bellek sıkıştırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için buradaki bağlantıdan “USB Belleğinizi Sıkıştırın” başlıklı yazımızı okuyunuz.

USB bellek aracını formatlamak için harici bir yazılıma gereksinim duymadan, doğrudan aracın kendi üzerinde barındırdığı özellikleri kullanarak formatlayabiliyoruz. USB belleğinizi formatlamak için altta verilen adımları uygulayınız.

Öncelikle USB belleğinizi bilgisayarınıza takın. İçinde bulunan önemli dosyalarınız varsa, formatlama sırasında silinmemesi için bilgisayarınıza aktarın. Bilgisayarınızın masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” yada “Bu Bilgisayar” ikonuna tıklayın. Karşınıza, bilgisayarın sisteminde bulunan tüm disk sürücülerin olduğu bir pencere gelecek. Bunlardan bir tanesi de USB bellek sürücüsüdür. USB bellek sürücünüzün bir adı varsa, diskin adı biçiminde görünecektir. Eğer adı yoksa “Çıkarılabilir Disk” adıyla görünecektir.

USB bellek diskinin üzerine “sağ tık” yaptığınızda, açılan menü penceresinde “Biçimlendir” sekmesini seçin ve sekmeyi açın.

Karşınıza gelen pencerede formatlama işlemini tamamlamak için iki yol bulunmaktadır. Formatlamayı fazla uğraşmadan hemen tamamlamak için başlat düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Tik işareti onaylı gelen “Hızlı Biçimlendir” seçeneği, o anda diskte bulunan dosyaların silinmesini sağlar.

Biraz daha uğraşmak isterseniz, “Hızlı biçimlendir” seçeneğinin önündeki tik işaretini kaldırın. Böylece diskinizin yeniden biçimlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Diskinizin tüm işletim sisteminde sorunsuzca çalışmasını isterseniz, NTFS sekmesinde düzenleme yapmalısınız.

NTFS sekmesinde FAT32(varsayılan) olarak belirlemeniz, yeterli olacaktır.

Ayırma Birimi Boyutunu varsayılan seçebilirsiniz. Eğer küçük boyutlu dosyalar depolayacaksanız, seçilen değer küçük olmalıdır. Diskinizde büyük boyutlu dosya yedekleyecekseniz, birimi daha büyük olan ayırma birimini seçmelisniz.

Diskinizin adını değiştirmek isterseniz, “Birim Etiketi” sekmesinde düzenleme yapmalısınız. NTFS disklerde 32 karakter, FAT32 disklerde 11 karakter ile birim etiketi düzenlemesi yapabilirsiniz.

Tüm düzenlemelerden sonra “Başlat” düğmesine basarak, formatlama işlemini tamamlayın.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.