Tarayıcılarınıza Otomatik Dil Çevirisi Ekleyin

Mozilla Firefox ve İnternet Explorer tarayıcıları,internet ortamında gezinirken girdiğiniz sitelerde dil çeviri özelliğini (translate) kullanmanıza olanak tanımaktadır.İnternet ortamında en çok kullanılan arama motorlarının başındahttps://www.google.com tartışmasız ilk sırada yer alıyor.

Tarayıcılarda durum nedir?

İnternet Explorer’in diğer tarayıcılarla ayrışan en önemli özelliği gov.tr uzantılarının daha rahat kullanılmasıdır. Örneğin: diğer tarayıcılarda e-okul giriş ve işlem yapma sorunu çok seyrekte olsa yaşanmasına rağmen,İnternet Explorer ile sorun yaşanmıyor.

Mozilla Firefox tarayıcısı bir eklenti tarayıcısı olma özelliğini sürdürüyor. Google Chrome ise eklenti yönünden Mozilla/Firefox’tan çok farklı değil.Hatta başa baş bile denebilir. Ama Google Chrome’nin otomatik dil çeviri özelliği diğer tarayıcıların önüne geçmesinde çok büyük bir etkendir. Chrome üzerinde herhangi bir yabancı siteye girdiğinizde girdiğiniz sayfa anında Türkçe diline çevriliyor.Bu durum yabancı dil sorunu yaşayanlar için bir avantaj sağlıyor.

Değişen durumlara göre bazen Mozilla/Firefox’u yada İnternet Explorer’i kullanmak gerekiyor. Ama dil sorunu nedeniyle işlem yapmak uzayabiliyor.Bu sorunu aşmak için tarayıcılarda eklenti kullanma özelliğinden yararlanabiliriz.

İnternet Explorer ve Mozilla Firefox tarayıcılarında dil çeviri özelliğini etkinleştirmek için Microsoft bünyesinde barıdırılan Translator Bookmarklet eklentisinden yararlanabiliriz. Eklentiyi kullanmak için buradan Microsoft Translator  sayfasına gidiyoruz. Karşımıza alttaki gibi bir sayfa açılıyor

dil_cevir.png

Dil penceresinde otomatik çeviri yapılmasını istediğimiz dili belirledikten sonra mausumuzu “Çevir” üzerinde tutarak tarayıcıdaki yer imleri çubuğuna sürüklüyoruz.Daha sonra deneme yapmak için yabancı dilde hazırlanmış bir sayfaya giriyoruz,

dil_ceviri.png

Çevir özelliğini kullanmak için

  1. Çevir özelliği tarayıcıda görünüyorsa doğrudan giriş yapıyoruz.Çevir özelliği tarayıcıda görünmüyorsa,üst resimde de görüldüğü gibi sayfaya sağ tık yapıyoruz.Açılan pencerede “Bu sayfayı Google Translate ile çevir” sekmesine gidiyoruz.
  2. Yer imine eklenen “çevir” butonuna tıklıyoruz. Girdiğimiz sayfa Türkçe diliyle yeniden açılıyor.

Mozilla-Firefox için:

Firefox’un geliştiricisi Mozilla,farklı tarayıcılar üzerinde barındırılan eklentileri Firefox üzerinde de kullanılabilir duruma getirmek için geliştirdiği Web Extensions platformunu daha önce duyurmuştu.Platform,henüz deneme aşamasında olduğundan tüm eklentiler için tam kullanım sağlanamıyor.Ancak, Foxified eklentisi ile Google-Chrome web mağazında barındırılan “Google Translate for Chrome” özelliğinden yararlanabiliyoruz.Firefox eklenti sayfasına girdiğimizde arama penceresine Google Translate for Chrome yazıp ve enter’e tıklıyoruz.

firefox_dil_eklentisi.png

Eklenti kurulumunu tamamladıktan sonra sayfayı yeniliyoruz. Dil eklentisi tarayıcıda görünecektir.Eklentiyi kullanarak,girdiğimiz sayfaları istediğimiz dile çevirebiliriz.

Windows 10 – Edge tarayıcı dil çeviri özelliği için buradaki bağlantı Bing Çeviri sayfasına, Edge tarayıcısı üzerinde giriş yapın.

Sayfanın üst kısmında “Microsoft Edge için Çevirici’yi İndirin” bağlantısını açın ve eklentiyi tarayıcınıza kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra arama penceresine Bing sembolü oluşturulacak.Girdiğiniz yabancı kaynaklı sitelerde dil çevirisi yapmak istediğinizde sembol üzerine tıklayarak,çeviriyi tamamlayabilirsiniz.