Facebook’ta Tanımadığınız Kişilerin Arkadaşlık Önerisini Reddedin

Facebook hesabınızda tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini engellemek, hesabınızın güvenliği ve kişisel yaşamınızın huzurlu için önemlidir.

Facebook‘ta tanımadığınız kişi yada kişilerden gelen arkadaşlık istekleri, art niyetli olabilir. Bu art niyetli kişiler çok farklı amaçları için sizinle iletişime geçmek isteyebilirler. İnsanların uzun zamandır görmediği bir arkadaşıyla Facebook ortamında birlikteliğini devam ettirmek çok güzel bir deneyim olabilir. Ancak, bu deneyim eğer dikkatli olunmazsa, hayatımızı cehenneme çevirebilir.

Üstte belirtilen kaygıları neden taşıdığımız yazının devamını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

Facebook profilinize gelen arkadaşlık isteklerini çok dikkatli biçimde onaylamalısınız. Genel kanı, yapılan bir isteği reddedersek, ayıp olur düşüncesiyle isteği onaylayıp -geçmektir. Tabii ki bu davranış sakıncalı ve yanlıştır. Daha önce tanımadığınız bir kişiden gelen arkadaşlık teklifi büyük bir güvenlik tehdidine dönüşebilir ve zararlı bir onaya dönüşebilir.

Facebook sayfasında en çok dikkatimi çeken ve kaygı duyduğum paylaşım özelliği, her ortamda sınırlama getirmeden paylaşılan görsel paylaşım etkinlikleridir. Facebook’taki profil ayarlarınızda fotoğraf albümlerinizin gizlilik ayarı “halka açık” ayarlanmışsa, özellikle evlenmemiş genç kızlar ve çocuk resimlerinin paylaşımında daha dikkatli olunmalıdır.

Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini geri çevirmenin üç yolu bulunmaktadır.

    • Tanımadığınız kişi hakkında hiçbir araştırmaya bile gerek duymadan, arkadaşlık isteğini reddetmektir.
  • Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar>> Gizlilik ayarlarına gidin.

  • Benimle kimler ilişki kurabilir?” seçeneği karşısında “Düzenle” butonunu açtığınızda iki seçenekle karşılaşıyorsunuz. Burada ilk akla gelen arkadaşlarımın arkadaşları gibi görünse de Seçiminizi varsayılan olarak “Herkes” biçiminde ayarlanmalısınız. Bu durumda arkadaşlarınızın arkadaşları size arkadaşlık önerilerinde bulunamazlar.
  • Herhangi birisinden gelen arkadaşlık isteğinde, referans olarak, bağlantıyla gelen ortak arkadaşlar listesine bakıyor ve kişiyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmadan arkadaşlığı onaylıyoruz. Gelen teklif karşısında kişinin sayfasını ziyaret ederek, paylaşımlarının neler olduğunu incelemeli, gerekirse ortak arkadaş grubundaki kişilerle iletişime geçerek, kişi hakkında bilgi toplamalıyız. İyice emin olduktan sonra da arkadaşlığı onaylamalıyız. Ortak arkadaş sayısı sıfır ise, hiç düşünmeden arkadaşlık isteğini reddetmelisiniz.
  • Zaman Tüneli’nde gönderileri kimler görebilir seçeneklerini arkadaşlar olarak belirleyiniz.

Anne ve Babalara Öneriler

Çocuklarınızın Facebook ortamında çok fazla zaman geçirmesi ve tanımadığınız kişilerle ilişki kurmasından şüpheleniyorsanız, almanız gereken önlemleri hemen uygulamalısınız.

  • İlk yapacağınız yöntem çocuğunuzla konuşmak olmalıdır. Çocuğunuza internetin zararlı yanlarını örnekler vererek, açıklamalısınız. Arkadaşlık önerisinde bulunan herkesin isteğini onaylamaması gerektiği bilincini kazandırın. Kötü niyetli kişilerin bir şekilde çocuğunuzu ikna ederek özel bilgileri elde edebileceğini kavratmalısınız.
  • Çocuğunuzdan , Facebook profilini kullanmanız için izin vermesini rica edin. Ona mesajlarına bakmayacağınızı sadece gizlilik ayarlarını kontrol edeceğinize ikna edin. Arkadaş listesini de tamamen güvenlik için kontrol edeceğinize inandırın.
  • Çocuğunuzun profilini sık sık ziyaret ederek, çocuğunuzun profilinin kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol edin. Eğer, başka bir Facebook profili çocuğunuzun profil hesabının bir sahte hesabını yapmışsa, hemen zaman tüneline gidin ve profil kontrolünü yapın. Spazm bir profil olduğundan şüphelenirseniz, hesabı silin.
  • Safetyweb, internet ortamında tüm kamuya açık bilgileri bulmak için kullanabileceğiniz en iyi çevrim içi yararlanabileceğiniz gizlilik yönetimi sitelerinden birisidir. Çocuğunuzun Facebook, Twitter ve diğer çevrim içi hesapları için otomatik olarak, ebeveyn kontrolü raporunu alabileceğiniz bir sitedir. Buradan bağlantıya tıklayın ve Safetyweb ‘e giderek, bir hesap oluşturun. Çocuğunuzun sosyal profil raporunu talep edin.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.