Sözcük Bulutu Oluşturma Araçları

Öğretmenlerin,ders içi etkinliklerinde yararlanmaları için düzenlenmiş WordSift  uygulamasından “Eğlenceli Sözcük ve Metin Kavratma Aracı“başlıklı yazımızda bahsetmiştik.

bulutları ile metin çalışması yapmak için alternatif sözcük bulutu oluşturabileceğiniz beş faklı uygulamayı daha tanıyalım.

abcya.png

Çocuk eğitimi, bilgisayar oyunları ve farklı etkinlikleri ile ön plana çıkan abcya.com, kelime bulutu oluşturma jenaratörü ile de harika etkinlikler oluşturmanızı sağlayan bir web aracıdır..Bir belge yada metni kopyalayarak metin editörüne yapıştırdıktan sonra ok yönüne tıklayın ve otomatik kelime bulutu oluşturucuya gidin.Kelime bulutlarının görünüm ayarlarını yaptıktan sonra dökümanı resim olarak indirebilir yada yazdırabilirsiniz. Buradan abcya.com-kelime bulut oluşturucu web aracına gidebilirsiniz.

wordle.png

Wordle “orijinal” online kelime bulut jeneratör olarak bazıları tarafından kabul edilir. . Wordle,sizin kelime bulutlarınızı göstermek için renk, şekil ve yazı tipleri için birçok seçenek sunar.Kelime bulutunu yazdırma ve resim olarak indirme seçenekleri bulunmaktadır.Kelime bulutu oluşturmak için buradan Wordle oluşturucuya gidiniz.

word_out.png

WorditOut web aracı farklı stillerde ve fontlarda kelime bulutu oluşturmanızı ve özelleştirmenizi sağlayan kullanışlı bir web aracıdır.Bağlantı linkleri oluşturarak dökümanlarınızı kolayca paylaşabiliyorsunuz.Farklı baskı modelleriyle bardak-tshirt çıkarmaları hazırlayabiliyorsunuz.Kelime oluşturucuyu buradan deneyebilirsiniz
tagxedo_kelime.png
Tagxedo Kelime bulutlarının özelleştirilerek tasarımda kullanılmasını sağlayan bir web aracıdır.Oluşturulan kelime bulutundan istdiğiniz sözcüğe bağlantı verebilirsiniz.Tasarımları thsirt-bardak vb. araçlarda baskı malzemesi olarak kullanabilirsiniz.
tag_crowd.gif
TagCrowd Metin editörüne metninizi ekleyin ve kelime bulutunuzu oluşturun. Oluşturduğunuz dökümanı pdf olarak kaydedebilirsiniz. Embed kodunu alarak,sitenizde paylaşabilirsiniz.
Tagul_bulut.pngTagul  Google arama sonuçlarına göre her kelimeye bağlantı olanağı sunan bir kelime oluşturucu jeneratörüdür.Metin editörüne belgenizi ekledikten sonra menü butonlarına tıklayarak farklı özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz.Kelime bulutunun tamamına bağlantı verebileceğiniz gibi herhangi bir sözcüğün üzerine tıklayarak,sözcük bağlantısı da kurabiliyorsunuz.Tagul düzenlenen belgeyi indirmenize yada yazdırmanıza izin verdiği gibi kelime bulutunu sitenize gömmeye izin veriyor.