WordPress Sitenize Özel Plugin oluşturun

WordPress sitenizde düzenleme yaparken hemen her düzenlemeyi eklenti kullanarak düzenlemekten kaçınılmalıdır.

Bu durumda yapılacak iş eklenti yerine kullanılabilecek kodları bulmaktan geçiyor.Yada php bilginiz varsa oturup eklenti kodlarını düzenlemeniz gerekmektedir.Bulduğunuz yada düzenlediğiniz kodları kullanmak için ise sitenizin bir klasörüne veya temanızın bir dosyasına eklemeniz gerekecektir.( Düzenleme sırasında yapılacak değişmelerden yada temanın güncellenmesiyle oluşacak değişimlerden etkilenmemek için bir çocuk tema kullanılması önerilir.)Tema düzenlemesi sırasında sık kullanılan dosyaların başında functions.php dosyası yer almaktadır.

Ancak, dosyayı kullanırken de çok dikkat edilmelidir.Yapılacak küçücük bir hata bazen büyük sorunlara neden olmaktadır.Functions .php dosyasında yaptığınız düzenlemeler sırasında sıkıntı yaşamamanız ve olası güncellemelerde tema üzerinde yaptığınız düzenlemelerinizde kayıp yaşamamak için sitenize özel bir eklenti düzenleyebilirsiniz.Düzenleyebileceğiniz bu eklentiye functions.php dosyasına ekleyeceğiniz kodları yerleştirebilirsiniz.Böylelikle bir tuşla iki kuş avlamış gibi olursunuz.Birincisi kodlarda bir hata olduğunda eklentiyi etkisizleştirerek,soruna hemen müdahale etmiş olursunuz.İkincisi çocuk tema kullanmıyorsanız bile tema güncellemeleriyle oluşan değişikliklerden etkilenmemiş olursunuz.

Sitenize özel eklenti dosyası oluşturmak için size önereceğimiz iki farklı eklenti kodunu paylaşacağız.Kodlarda küçük farklar var ama her iki kodun işlevi de aynıdır.

Birinci kodumuz:

Yapmanız gereken / wp-content / plugins / YourSiteName-plugin / dizininde yeni bir klasör oluşturmaktır.Oluşturduğunuz klasör içinde “YourSiteName-plugin.php”   biçiminde bir dosya oluşturun ve içine altta verilen kodları yapıştırın.

<?php
/*
Plugin Name: Site Plugin for example.com
Description: Site specific code changes for example.com
/
/
Start Adding Functions Below this Line */

 

/* Stop Adding Functions Below this Line */
?>

Dosyayı kaydedin ve  admin panelinize giderek eklentiyi etkinleştirin.Bu aşamadan sonra kullanacağınız özgün kodlarınızı sitenize özel oluşturduğunuz yeni eklentiniz üzerinden düzenleyebilirsiniz.

İkinci kod:

Üst kodda verilen yöntemi kullanarak önce eklenti klasörünü oluşturduktan sonra admin panelden eklentiyi etkinleştirin.Daha sonra eklenti klasörünün içine functions.php dosyasını oluşturun ve altta verilen kodları oluşturduğunuz dosyanın içine yapıştırın.

<? php

/ *

Plugin Adı: NMB v1 Functions.PHP Eklemeleri

Plugin URI: http://mozali.com

Açıklama: NMB v1 Temasında Functions.php içerisine ekleyeceğiniz kodlar bu eklentinin 
Dosya içerisine eklenir.

Yazar: Anonim

Sürüm: 1.0

Yazar URI: http://mozali.com

* /

?>

Dosyayı kaydettikten sonra functions.php dosyası üzerinde kullanacağınız kodları artık kendinize özel hazırladığınız özel functions.php dosyanızda kullanabilirsiniz.

Ekleyeceğiniz kodları

 ?>   kodundan önce yerleştirdiğinizde kodlar rahatlıkla çalışacaktır.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.