Sitenize Bağlantı Veren Gereksiz Linkleri Engelleyin

Sitenize aldığınız bağlantı linkleri, sitenize ziyaretçi çekmeleri nedeniyle çok önemlidirler. Bağlantı linkleri sayesinde arama motorlarında öne çıkmanızda önemli rol üstlenirler.  Ancak, her bağlantı linki yararlı olacak, diye düşünülmemelidir. Bazı linkler yarardan çok zararda getirebilirler. Örneğin, Google tarafından “sakıncalı veya tehlikeli” olarak adlandırılan siteler, gereksiz sayfaları yönlendirebilirler.
Gereksiz veya zararlı olabilecek bağlantı linklerini kontrol ederek devre dışı bırakabilirsiniz. Google bu tür linkleri engellemeniz için olanak tanımaktadır. Sitenize aldığınız zararlı link bağlantılarını tespit etmek ve engellemek için yapmanız gereken yazının devamında verilen adımları sırayla uygulayarak, bu tür siteleri engellemektir.
Siteniz Google’a kayıtlı ise buradan  Google Webmaster Tools sayfasına gidin.Birden fazla kayıtlı siteniz varsa, arama yapmak istediğiniz sitenizin linkine tıklayın.
Sol menüde bulunan Arama trafiği sekmesini açın.

Sitenize bağlantılar sekmesini açın. Sekme açılınca karşınıza sitenize bağlantı veren linklerin listesi açılacak. Listenin devamını görmek için altta bulunan “Diğer” sekmesini tıklayın. Listede linkleri sırayla açarak kontrol edin. Zararlı olabilecek yada gereksiz olarak nitelendirdiğiniz linkleri belirleyin.

Üst kısımdan bu tabloyu indirin butonuna tıklayın. İndirme biçimini csv seçin. Bilgisayarınıza İndirdiğiniz excell dosyasına sağ tık yaparak not defteri ile açın. Not defteri üzerinde engellemek istediğiniz linkleri kopyalayın ve yeni bir not defteri açarak yapıştırın.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Linkleri yeni oluşturduğunuz not defterine kaydetmeden önce, not defterini UTF-8 uzantısıyla düzenlemelisiniz.

Üst resimde görüldüğü gibi not defterinin sol üst köşeşinde bulunan “Dosya” sekmesini açın.”Farklı kaydet” seçin.Altta bulunan kodlama penceresini açın ve UTF-8 seçerek kaydedin

Listenizi oluşturduktan sonra Google disavow sayfasına gidin. 

Burada sitenizi seçerek BAĞLANTILARI REDDETME butonuna tıklayarak oluşturduğunuz dosyayı yükleyin.


Oluşturduğunuz not defterini “Dosya Seç” yaparak yükleyin ve yükleme tamamlandıktan sonra “Gönder ” butonuna basın.Kısa süren tarama işleminden sonra bağlantı linkinin yüklendiğini bildiren pencere açıklanacak. Link engelleme işleminiz sonuçlanmıştır.

 

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.