Sitenizde Pdf Dosyalarını Paylaşın

Yazı içinde PDF dosya paylaşmak için farklı yöntemler bulunmaktadır.WordPress sitede PDF dosyası paylaşmak için mevcut eklentilerden kullanabilirsiniz. https://wordpress.org/plugins/ bağlantısından giriş yaparak eklentiler dizininde farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz.Yada buradan google doc embedder eklentisini indirerek sitenize kurabilirsiniz.Ücretli eklenti kullanmak isterseniz code canyon PDF viewer for WordPress eklentisini deneyebilirsiniz.

WordPress üzerinde PDF dosyasını eklenti kullanmadan paylaşmak isterseniz internet ortamında arama yaparsanız çok farklı PDF paylaşım kodlarına ulaşabilirsiniz.Ancak,kod ekleyerek yapılan paylaşımlar her zaman olumlu sonuçlar vermemektedir.Kod ekleyerek denemeyi düşünenler altta verilen kodları functions.php dosyasına eklerek deneyebilirler.

function cwc_viewpdf($attr, $url) {

return ‘<iframe style=”width: ‘ .$attr[‘width’]. ‘; height: ‘ .$attr[‘height’]. ‘;” src=”http://docs.google.com/viewer?url=’ . $url . ‘&embedded=true” width=”300″ height=”150″ frameborder=”0″>Your browser should support iFrame to view this PDF document’;

}

add_shortcode(’embedpdf’, ‘cwc_viewpdf’);

Pdf dosyayı göstermek için altta verilen kodları yazı içinde html editörde düzenleyiniz.

[Embedpdf width = “600px” height = “500px”] Bağlantı here [/ embedpdf]

Önemli uyarı(functions.php) dosyanızın yedeğini alınız.

PDF dosyalarını ve diğer ofis dosyalarını paylaşmamıza olanak tanıyan online siteler üzerinden de kolaylıkla paylaşabilirsiniz.Tek yapmamız gereken paylaşmak istediğimiz dosyaları embed kodu veren platformlara yüklemektir.Dosyayı yükledikten sonra embed kodlarını alarak site içeriklerinde paylaşabiliyorsunuz. Aşağıda verilen listeyi inceleyiniz.

scribd.com ana sayfasına girdiğinizde PDF dosyası dışında çok farklı paylaşımların alanlarının olduğunu göreceksiniz.Konuyu dağıtmamak için diğer seçeneklere girmeden devam edelim.

Siteye dosya yüklemek için üye olunuyor.Üyelik işleminden sonra sağ üst köşede “Yükle” butonuna tıklanıyorYükleme tamamlandıktan sonra sol alt köşede “Yeni bir pencerede ön izleme yapın” açıklamasına tıklayın.


Yeni açıalan sayfanın sağ tarafında EMBED tuşuna basın.Dosyanızın embed kodları karşınıza gelecek.Kodları kopyalayın ve yazı içeriğinize ekleyin

viewdocsonline.com/ üzerinde Pdf dosyalarınız dışında diğer ofis belgelerinide yayınlamanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyor.View docs online ile yayınlayabileceğiniz dosyalar şunlardır

Ms Office : doc, docx, xls, xlsx, ppt, pptx, pps

OpenOffice : odt, odp, sxw, sxi …

Pdf : pdf, ps

Metin : txt, rdf

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza gelen pencerede bulunan yükleme bölümlerinde yayınlamak istediğniz PDFdosyasının URL’sini yada bilgisayarınız üzerindeki pdf dosyasını yükledikten sonra “View Document ” butonuna basıyorsunuz.


Yüklenen dosya yeni bir pencerede açılıyor.Sayfanın üst menüsünde bulunan “Embed” butonuna bastığınızda yeni açılan pencerede yüklenen dosyanın bağlantı linkleri ve gömme kodları açılıyor.

Google Drive PDF dosyalarınızı paylaşmanızda en iyi şekilde yararlanabileceğiniz en başarılı web araçlarının başında geliyor.Drive üzerinde yüklenen PDF dosyanız üzerinde sağ tık yapın ve “Paylaş” seçeneğine gidin.Açılan pencerede “Gelişmiş” sekmesine tıklayın ve “Bağlantıya sahip olan herkes görüntüleyebilir” işaretleyin ve “Tamam” diyerek çıkın.Yüklediğiniz dosyaya tıklayarak ön izleme sayfasını açın.Ön izleme sayfasının sağ üst köşesinde “Yeni pencerede aç” düğmesine tıklayın ve ön izleme sayfasını yeni sekmede açın.

Yeni sekmede açılan ön izleme sayfasında üç nokta üstüste sembolüne tıklayın.

Açılan küçük pencerede “Öğeyi yerleştir ” sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza embed kodu gelecek.Kodu kopyalayın ve yazı içeriğinizde html editöre yapıştırın.

google docs viewer (Google görüntüleyici ) : PDF dosyalarınızı Google görüntüleyici ön izleme yapabilirsiniz.Safaya girdiğinizde karşınıza gelen yükleme penceresinden dosyayı yükledikten sonra VİEW üzerine basınız.Pdf dosyası yeni bir sayfada açılıyor.Açılan bu sayfa Google Drive’de hesabınız varsa kaydediliyor.Embed kodunu almak için iki yöntem bulunmaktadır.İk yöntem ön izlemesini yaptığınız sayfanın linkini kopyaladıktan sonra içerik sayfasına ekleyeceğiniz altta veilen kodlar üzerinde düzenleme yapmaktır.

<iframe src=”http://docs.google.com/gview?url=Pdf sayfanızın linki&embedded=true” style=”width:600px; height:500px;” frameborder=”0″></iframe>

İkinci yöntem ise Google drive üzerinde embed kodunu alarak sitenizde paylaşmaktır.

Outlook hesabınızda ONDRİVE girişi yaptıktan sonra üst menüde bulunan “Karşya Yükle” sekmesinden PDF dosyasını yükleyin.Yükleme tamamlandıktan sonra sayfaya sağ tık yaparak “Word Online’da Aç” sekmesine tıklayın

Sayfanın sağ tarafında bulunan üç nokta yan yana sembolüne tıklayın ve ( </<Ekle) sekmesine gidin.Açılan pencereden kodları alarak yazı içeriğinize ekleyin

docs.com üzerinden Pdf dosyası paylaşabilmeniz için bir Microsoft hesabınızın olması gerekmektedir.Outlook hesabınızla giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Yayımla” sekmesini tıklayın

Yükleme penceresine yazıyı sürükleyerek yada arama penceresini kullanarak PDF dosyanızı açın.

Yükleme tamamlandıktan sonra açılan “Özellikleri Düzenle” sayfasının sağ üst köşesinde ki menüde bulunan (</> EKLE) sekmesine tıklayın

Açılan pencereden PDF sayfasının embed kodunu alırak,yazı içeriğinize ekleyin.

Word,excel,powerpoint,pdf dosyalarınızı sitenizde yayınlayınız

Calameo bilgisayarınızda hazırladığınız word,excel,powerpoint,pdf vb. dökümanlarınızı yayınlamanız ve paylaşmanız için harika bir yoldur.

Öğretmenlerin ve öğrencilerin hazırladıkları ders içeriklerini internet ortamında ve mobil cihazlarda paylaşmada işlerini kolaylaştıracak olan uygulamalardan yararlanmaları için siteyi ziyaret etmelerini ve sunulan hizmetleri incelemelerini öneriyorum.

Sitenin uygulamaları sadece döküman paylaşmakla sınırlı değil.İsterseniz, filip-kitap ve dergi türü belgelerinizin arka planlarına müzik ekleme olanağı da bulabiliyorsunuz.

Calameo sitesinin oluşturduğu HTML5 embed kodları ile (Belgelerinizi İpad ile uyumlu hale getirir) sitelerinizde yayınlayabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.Yada yayınınızla ilgili linkleri arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Kod paylaşım sayfasında seçiminize bağlı olarak,paylaşmak istediğiniz sayfaları tam sayfa yada mini calameo olarak ekleyebiliyorsunuz.

WordPress sitelerde ise yine seçiminize uygun olarak,blog yada mini calameo eklentilerini kurmanız gerekmektedir.

WordPress blog yayın eklentisini buradan

mini calameo eklentisini buradan edinebilirsiniz.

Örnek olarak hazırladığımız etkinliği inceleyiniz.

http://www.calameo.com/read/0016479075817fa8cdc33

Daha fazla bilgi edinmek ve yararlanmak için bağlantıya gidin

http://en.calameo.com/