Şimdi Kaydet Sonra Oku Uygulamalarını Kullanın

İnternet ortamında sörf yaparken kullandığım ve en çok hoşuma giden uygulamalardan birisi de “Şimdi kaydet, sonra oku” uygulamasıdır.

Son birkaç yılda büyük aşama kaydederek gelişen bu uygulama alanında geliştiricilerin sayısı da hızla arttı ve bu alanda kıyasıya bir rekabet ortamı oluştu. Rekabet sadece masaüstü uygulamalarıyla sınırlı değil tabii ki. Tarayıcılar da bu alanda çok yoğunlaştılar ve amaçları aynı olsa da birbirinden farklı eklentileri barındırarak, kullanıcılarına bol seçenek sunmaya başladılar. Arka arkaya gelen açıklamalarla bu alana Sosyal Medya araçları da el attılar.

Öne çıkanŞimdi Kaydet Sonra Okuaraçları

 • Instapaper

  Alanında ilk çıkanlardan olan Instapaper, masaüstü uygulaması ve Chrome Web Store uygulaması yanı sıra Instapaper on the App Store-İTunes-Apple uygulamasıyla da izleyicilerine hizmet veriyor.

 • Pocket

  2007 yılından bu yana faaliyette olan uygulamanın web sürümü dışında Android ve İOS uygulaması da bulunmaktadır. Chrome Web Store uygulamasını da kullanabilirsiniz .Son güncellemelerden sonra Pocket, Firefox tarayıcısında varsayılan olarak, kullanımı başlamıştır.

 • Evernote

  : Alanında en güçlülerden olan Evernote, “Organize olun.Daha akıllıca çalışın.Hiçbir şeyi unutmayın.” Sloganı ile oldukça popüler bir uygulamadır.uygulamanın Chrome Web Store uygulaması Evernote Web ile Web Clipper uygulamasını da deneyebilirsiniz.Ayrıca Google Play’de Android uygulaması ve Evernote on the App Store-İTunes-Apple uygulamaları da bulunmaktadır.Bu popüler uygulamayı denemelisiniz.

 • Diigo

  : Şimdi kaydet, sonra oku alanında oldukça iddialı olan ve uygulamalarıyla en çok kullanılanlar arasında bulunan Diigo Web uygulaması dışında başta Chroeme Web Store olmak üzere diğer web tarayıcılarında da uzantısı olan bir uygulamadır.Diigo tarayıcı uzantılarında kaydetme dışında ekran kaydı alma özelliği de bulunmaktadır. Diigo araçlarından oluşan uygulamaların tümünü Diigo-Araçlar sayfasından inceleyebilirsiniz.Diigo

 • Google Keep

  : Böylesine ilgi çeken bir uygulama Google’suz olmaz. Google Keep sitesinden web versiyon dışında Android ve İOS uygulamalarını inceleyebilir, Chrome Web Store uygulamasını tarayıcınızda deneyebilirsiniz uygulaması

 • Save to Google

  : Chrome Web Store ve Google Drive’a Kaydet uzantılarını da deneyebilirsiniz.

 • Tarayıcı Yer İmleri

  : Tarayıcıların hepsinde bulunan “Yer İmleri” uygulaması oldukça kullanışlı olan bir uygulamadır. Pratik ve hızlı olmasının dışında kaydedeceğiniz sayfaları farklı klasörler oluşturarak, düzenleyebiliyorsunuz. Kayıt esnasında araç çubuğuna, yer imlerine ve yer imlerinde oluşturduğunuz klasörlere kaydetme özelliği kullanım açısından büyük kolaylıktır.Kulanım açısından favorim olan bir uygulamadır

Ekranın sol tarafında araç çubuğuna eklenen “Bookmarks” üzerine tıkladığınızda Yer İşaretleri menüsünü göreceksiniz. Burada yer imlerine ve favorilere eklediğiniz tüm kayıtlar barındırılmaktadır.

Tarayıcı arama penceresinin sol tarafında bulunan yıldız sembolüne tıkladığınızda açılan pencerede kayıt seçeneklerini sunmaktadır. Başka bir klasör seçin… seçeneği kaydettiğiniz sayfaları kategorize etmenize olanak tanıyor. Örneğin: Google, Facebook veya Windows’la ilgili klasörler oluşturarak, kayıtlarınızı doğrudan bu klasörlere yapabileceksiniz.

Yıldız sembolüne tıkladığınızda “Diğer yer işaretleri” seçeneğini tıklarsanız, kayıtlarınızı bu pencereden görebilirisiniz.

Tarayıcıya kaydettiğiniz her şeyi ( >>> ) sembolüne tıkladığınızda göreceksiniz.

Sosyal Medya Araçları

Facebook :

Sosyal Medya Devi Facebook.com’da üyeleri için içerikleri kaydetme özelliğini kullandırıyor

Facebook sayfanızda beğendiğiniz bir resmi, bir yazıyı yada videoyu sonra incelemek istediğinizde yapmanız gereken, uygulamanın üst kısmında bulunan üç nokta (. . . ) sembolüne tıklamaktır. Açılan pencerede sıralanmış seçeneklerin en üstünde bulunan “Gönderiyi Kaydet” seçeneği ile uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Daha sonra “Kaydedilen ürünleri gör” seneği ile kayıtlarınızı inceleyebilirsiniz.

Twitter :

Kaydet özelliği Twitter.com üzerinde de kullanılıyor.

Beğndiğiniz ve sonra inceleyeceğiniz uygulamanın hemen üzerinde yönü aşağıya bakan bir ok işareti var.Ok işaretine bastığınızda açılan menü penceresinde “Yeni Ana ekle” seçeneği ile uygulamayı kaydedebiliyorsunuz.

Youtube.com :

Kaydet özelliğini youtube.com üzerinde de bulunmaktadır.Youtube.com sayfanıza girdiğinizde sol tarafta bulunan “Daha sonra izle” seçeneği ile kayıtlarınızı yapabiliyorsunuz. Ayrıca “Geçmiş” sekmesinde de daha önce izlediğiniz videoların kaydı, siz silmediğiniz sürece kanalınız üzerinde kalıcı olarak duracaktır.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.