Resimlerinizden Panoramik görüntüler oluşturun

Bilgisayarınızda barındırdığınız resimleri düzenlemek ve paylaşmak için, ücretli veya ücretsiz onlarca resim editörüne kolayca ulaşmak artık bir tık mesafesindedir.

İlgi çeken düzenlemelerden birisi de panoramik resim düzenleme araçlarıdır.

Resimlerinizden panoramik görüntüler elde etmeniz için usta bir fotoğrafçı olmanız yada kaliteli bir makine ile çekim yapmanıza bile gerek yok. Fotoğraf makinenizle yada Cep telefonunuzla çektiğiniz, birbiri ile çakışan görüntülerinizden kolayca panoramik görüntüler elde edebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden arama yaparak çok sayıda birbirine alternatif panoramik resim düzenleme aracına ulaşabilirsiniz.

Yazımızın içeriğinde Microsoft tarafından hazırlanan ve ücretsiz olarak kullanılan Microsoft Image Composite Editör yada diğer adıyla Microsoft ICE editör ile panoramik resim düzenlemesinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Kullanımı kolay ve anlaşılır bir ara yüze sahip olan programla tek bir kamera açısından birbirini izleyen görüntüleri düzenleyerek, panoramik görüntüler elde etmenin dışında videolarınızla da düzenlemeler yapabiliyorsunuz.Üstelik program, düzenlediğiniz  görüntüleri internet ortamında paylaşmanız için gerekli paylaşım seçeneklerini de barındırmaktadır.

Program ile neler yapılabileceğini görmek için ilgili videoyu izleyiniz.

Programı kullanabilmek için buradan Microsoft Image Composite Editör ana sayfasına gidin ve işletim sisteminize uygun olan sürümü indirin.

Programı kurduktan sonra arayüzü açın.


New Panorama From Images penceresini tıklayın ve bilgisayarınızdan düzenlemek istediğiniz resimleri yükleyin. Anlatımın daha anlaşılır olması için Salda gölü ile ilgili görsellerden bir düzenleme yapacağız.Resimleri yükledikten sonra üst menünün en sağında bulunan Next (İleri) butonuna basıyoruz.


Reimler birleştirilmiş olarak arayüzde görünüyor. Yapmanız gereken sağ taraftaki Projeksiyon ayarları menüsünden farklı görüntü seçeneklerini deneyerek, istendiğiniz görüntüyü seçmelisiniz. Düzenlemeden sonra tekrar İleri butonuna basıyoruz.


Yeni açılan pencerede resim boyutunu ayarlıyoruz. daha sonra belirlediğimiz boyutla birlikte karanlık olan bölgelerin kesilmesi için Auto Completion butonuna basıyoruz.


Görüldüğü gibi artık panoramik resmimiz tamamlandı. Burada piksel ayarlarını tamamlamak için şekli ok yönünde harekat ettirerek, resme son şeklini veriyoruz ve ileri butonuna basarak, düzenlemeyi tamamlıyoruz.


Bu sayfada sağ menüdeki ayarlarda istenirse düzenlemeler yapabilirsiniz. Resim uzantısını png veya jpg olarak düzenleyebilirsiniz.


Düzenlemeyi tamamladıktan sonra “Export to disk… butonuna basarak, resmi bilgisayarınıza kaydedin.


Resimde de görüldüğü üzere, Salda gölünde çektiğimiz resimlerle harika bir göl manzarasından oluşan panoramik görüntüyü elde ettik..

Salda gölü Burdur ile Denizli arasında küçük ve kapalı bir göl…Suyu sodalı ve göl tabanı kil çamur ile kaplı. Sanırım bu çamur nedeniyle gölün harika bir turkuaz rengi var.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.