Resim Yazılarını metne dönüştürün

Bir resim üzerinde görüp beğendiğimiz bir şiiri yada metni yazıya dökmek için herhangi bir program kullanmaya gereksinim duymadan yazıya aktarabiliyoruz.

Bunun için üç farklı yöntemi uygulayarak  dönüştürmeyi tamamlayabiliriz.

Bu yöntemlerin ilki bilgisayarımızda ekran başına oturup zaman ve emek harcayarak istediğimiz metni yazmaktır.Bu yöntem oldukça zahmetli ve yorucu olduğu için diğer iki yöntemi uygulamanın daha kolay olacağını düşünüyoruz.

İkinci yöntem bir Windows aracını kullanmaktır.Microsoft Ofis yazılımının içinde gelen OneNote uygulaması dönüştürme işlemini bizim için hızlı biçimde hazırlıyor ve metin haline getiriyor. Uygulamaya başlamak için OneNote uygulamasını açıyoruz.Sayfanın üst kısmındaki menü aracından EKLE sekmesine girerek sayfaya dönüştürmek istediğimiz Yazı resmini yüklüyoruz.

Yüklediğimiz resim üzerinde sağ tık yapıyoruz

Açılan pencerede “Resimden Metin Kopyala” sekmesinden kopyayı alıyoruz.

Üçüncü yöntem ise internet ortamında kolayca ulaşabileceğimiz online OCR siteleridir.

Resim yazısını dönüştürmek için girdiğimiz Online OCR sitesinde “Resim yükle” butonuna tıklayarak,resim ekliyoruz.

Dönüştürme işlemini örnek olması için http://www.onlineocr.net/ online sitesine giriyoruz.. Sayfa ayarlarında dönüştürmek istediğimiz dili ve kaydetmek istediğimiz dosya türünü belirledikten sonra “CONVERT” butonuna tıklıyoruz.Bir kaç saniye sonra dönüştürmek istediğimiz resim yazısı belirlediğimiz seçeneklerle kaydediliyor.