Microsoft .docx belgeyi WordPress’e aktarma

WordPress kullanıcıları, sitelerinde yayınladıkları konuların büyük kısmını WordPress yazı editörü yerine, farklı platformlarda düzenleyerek, sitelerinde yada bloglarında kolaylıkla paylaşma olanaklarına sahip olabiliyorlar.

Örneğin, bu sitede paylaşılan yazıların çok büyük bir kısmı Google Drive-Dökümanlar üzerinde yada Microsoft Word dosyası üzerinde düzenlenmiştir. Çok az sayıda yazı içeriği de WordPress editörde düzenlenerek, yayınlanmıştır. Yazı içeriklerini WordPress yazı editörü yerine niçin Google dökümanlar yada Microsoft Word dosyası üzerinde düzenlemenin temel nedeni, bu araçlar üzerinde kullanılan özelliklerin WordPress yazı editörüne göre çok daha fazla olmasıdır.

Örneğin; içeriklerinizi farklı yazı fontlarında ve farklı boyutlarda düzenleyebiliyor, içeriklerinize eklediğiniz resimlere istediğiniz şekli vererek, istediğiniz ölçülerde boyutlandırabiliyorsunuz. Şablonlar,stiller ve biçimlendirme gibi farklı özellikleri düzenlemelerinizde kullanabiliyorsunuz.Üstelik, düzenlediğiniz içeriklerinizi e-posta yoluyla yada tarayıcı eklentileriyle, WordPress admin panele kolay biçimde göndererek, yayınlayabiliyorsunuz.

Bu yazımızın içeriğinde Microsoft .docx üzerinde düzenlenen bir içeriğin biçimlendirmeyi bozmadan WordPress site içine nasıl aktarılacağını paylaşacağız.

Microsoft Word Dosyayı WordPress’te içe aktarmak için yapacağınız ilk iş, WordPress eklenti sitesinden Mammoth .docx converter eklentisini sitenize kurmak ve etkinleştirmek olmalıdır.

Etkinleştirmeden sonra yeni bir yayın oluşturmak için Tüm Yazılar> Yazı ekle yoluyla yeni bir içerik düzenleme başlatmalısınız.Yazı düzenleme sayfasının en alt kısmında Mammoth.docx converter eklenti sekmesi oluşacaktır.

Bilgisayarınızda düzenlediğiniz .docx dosyasını “Dosya Seç” butonuna tıklayarak,yükleyiniz. Yükleme tamamlandığında, eklenti belgeler için üç farklı görünüm oluşturacaktır.

Eklentinin metin ve arka plan rengi,dolgu,kenar boşluğu gibi .docx belgelerinize uygulanan stilleri yok sayacağını bilmelisiniz.Dönüştürücü tarafından oluşturulan HTML’yi “Raw Html” düğmesine basarak, görüntüleyebilirsiniz. Dönüşüm sırasında herhangi bir uyarı veya hata olup olmadığını görmek için “Mesajlar” düğmesine tıklayarak, bakabilirsiniz. Düzenlemeyi tamamladıktan sonra görsel editöre taşımak için “Insert into editor” butonuna tıklayın.

Mammoth .docx converter eklentisi bir .docx dosyasını WordPress ile uyumlu temiz bir HTML biçimine dönüştürür.Eklenti aşağıdaki özellikleri desteklemektedir.

  • Başlık 1, Başlık 2 gibi başlıklar, h1, h2 vb. Olarak dönüştürülür.
  • Listeler
  • Tablolar, kenarlık ve hücre renkleri gibi biçimlendirilmeden ithal edilir
  • Kalın, italik, üst simge ve alt simge gibi düz HTML biçimlendirme
  • Dokümanda gömülü resimler WordPress’e içe aktarılır
  • Bağlantılar
  • Metin kutuları düz paragraflara dönüştürülür.

Eklenti orijinal .docx belgenizde herhangi bir değişiklik yapmaz, hatta WordPress sitesinde saklamaz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.