Metnin arka planına resim ekleyin

Metnin arka planına resim eklemek için kullanabileceğimiz yöntemlere yada yazılımlara internet ortamından kolaylıkla ulaşabiliriz.

Ancak bilgisayarımızda bulunan ve kullanımı çok kolay iki farklı yöntemi birlikte inceleyelim.

Bu yöntemlerden birincisi bir bilgisayarın olmazsa olmazı Microsoft Word dosyasıdır.Word dosyasında metin arka planına resim eklemek için masa üstünde yeni bir Microsoft Word sayfasını açıyoruz.

Üst resimde görüldüğü gibi ilk önce Word sayfasının üst menüsünde bulunan TASARIM sekmesini açıyoruz.Sayfanın en sağ-üst köşesinde bulunan “Sayfa Rengi” sekmesindeki küçük ok işaretine tıklıyoruz.Açılan küçük pencerede-dolgu efektleri sekmesini tıklıyoruz. Sayfanın ortasında açılan yeni pencerede “Resim seç” yoluyla metin arka planı için kullanacağımız resmi ekliyoruz.Eklediğimiz resim üzerine yazmayı düşündüğümüz metin,şiir yada makalemizi yazıyoruz.

Yazı font ayarları,yazı büyüklük-küçüklük ayarları yada yazı rengi gibi diğer ayrıntıları da üst menüden gerekli bölümlere girerek,düzeltiyoruz.Bilgisayarımızın klavyesinde bulunan PrtSc düğmesiyle ekran kaydını alarak,paint dosyasında resim olarak düzenliyoruz.

 İkinci yöntem için Google/Drive hesabımızdan yararlanıyoruz. Drive hesabımızda “YENİ” butonunu açıyoruz.Pencerede “Google Slaytlar” sekmesini tıklıyoruz.

Düzenleme sayfasına metin arka planı için resim ekliyoruz

Eklediğimiz resim için üst menüden “Metin Kutusu” sekmesini seçiyoruz ve metin ekleyeceğimiz bölümü ayarlıyoruz.Daha sonra yazmak istediğimiz içeriği yazıyoruz.

 

Üst resimde de görüldüğü gibi resim arkasına metin ekleme işlemini kolayca tamamladık.Paint resim düzenleme ve kaydetme yoluyla resmimizi paylaşabiliriz.