İçerik Resimlerini Optimize Edin

Web ortamında kendinize ait düşüncelerinizi,projelerinizi ve etkinliklerinizi paylaşabileceğiniz farklı platformlar bulunmaktadır.Sosyal Medya ağlarında paylaşım sayfaları oluşturmak,işin kolay ve pratik olan yöntemidir.

En etkili araç ise kuşkusuz blog sayfası oluşturmaktır.Blog sayfası oluşturmak yada bir portal kullanarak site açmak,istediğinizi dilediğiniz gibi paylaşmak anlamı taşımamalıdır.Blogunuzda paylaşacağınız her şeyin sizi temsil ettiğini unutmamalısınız.Bir blog yada site kurmayı planlarken,her şeyi içinde yaşadığınız eviniz gibi düşünmelisiniz.

Evin iç kullanımı kadar dış görünümü de uyumlu ve düzenli olmalıdır.Evin içi ne kadar güzel olursa olsun,en ince ayrıntılarına kadar hesaplanarak düzenlensin,dışından bakıldığında görünüm kötüyse kimsenin dikkatini çekmez.Bu durum ev sahibini de mutlu etmez.Oluşturacağınız blog sayfası yada site sayfasını da bu örneği göz önünde düşünerek hazırlamalısınız. Öncelikle portal seçiminizi ve kullanacağınız temayı iyi belirledikten sonra içerik paylaşımlarınızı düzenlemelisiniz.

İçeriklerinizde kullanacağınız resimlerin önemi oldukça önemlidir. Kullandığınız resimlerin yazınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.Yazı başka şeyi resim başka şeyleri anlatmamalıdır.Resim boyutlarını Google’in istediği ölçütlerde oluşturmalı ve optimize etmelisiniz.Resimlerin optimize edilmesi Google için çok önemlidir.Hızlı yüklenen siteler Google aramalarında  ve diğer arama motorlarında ön plana daha çabuk çıkmaktadırlar.

Resimlerinizi optimize etmeniz için sayısız yöntem bulunmaktadır. Sitenizin durumunu görmek için öncelikle PageSpeed Insights  ve gtmetrix.com üzerinde taratmalısınız.PageSpeed ve Gimetrix tarama sonuçları ile site hızınızı öğrendikten sonra,olası hatalar ve önerileri aynı sayfada bulabilirsiniz.Taramadan sonra her iki tarama sayfasında da 100 üzerinden site hızınızın değerini hemen göreceksiniz.Hemen altta ise,sitenizle ilgili görülen eksiklerin listesini ve düzeltilmesi için gereken tavsiyeleri göreceksiniz.Listede istenenleri sırayla giderdiğinizde sitenizin hızında önemli artışlar olacaktır.Bu sorunları, önerilere uygun şekilde gidererek,web sitenizin kalitesini artırabilirsiniz.

PageSpeed tarama sayfasının alt kısmında bulunan “Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir.” bağlantısını açarak,oluşturulmuş kaynaktan siteniz ile ilgili düzenlemeleri yapabilirsiniz.Google Yardım sayfasında “Resimleri Optimize Etme” ile ilgili önerileri inceleyerek (JPEG için jpegtran veya jpegoptim (sadece Linux’ta kullanılabilir; --strip-all seçeneği ile çalıştırılır) öneririz. PNG için OptiPNG veya PNGOUT öneririz.) sitenizin resimlerini optimize etme kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Özellikle site yapmaya yeni başlayanlara önerim,daha ilk içerikten itibaren resimlerini optimize ederek,içeriklerine eklemeleridir.GIMP web aracı ile resimlerinizi gelişmiş optimizasyonda düzenleyebilirsiniz.

Diğer yararlı araçlar:

  • IrfanView optimizasyonu, filigran ve sınırları gibi gelişmiş seçenekleri ile resimlerinizi toplu yeniden boyutlandırmak için mükemmel bir ücretsiz bir yazılımdır.
  • ImageMagick programlama dilleri ve işletim sistemleri çeşitli kullanılabilecek gelişmiş bir açık kaynak aracıdır. Kendi uygulamanızı yazabilir veya komut satırından kullanabilirsiniz.
  • ImageOptim (Mac) tüm klasörleri sürükle ve hızlı bir şekilde birden fazla görüntü optimize eder.
  • TinyPNG bir API ile online görüntü sıkıştırma aracıdır.

Gimetrix tarama sayfasında da uzun bir liste görünecek.Sarı ve kırmızı renklerle ortaya çıkan sorunları ve önerileri araştırarak,giderebilirsiniz.”Optimize resimler” sekmesinde Gimetrix tarafından optimize edilmiş resimleri kullanabilirsiniz.

nibbler.silktide.com tarama sayfasında sitenizi taraktarak,sitenizin çok farklı özellikleri hakkında daha detaylı bilgi alabilir,ortaya çıkan sorunları hakkında bilgi ve önerileri bulabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.