Google reCAPTCHA Eklenti Kurulumu

reCAPTCHA eklentisi Google tarafından hizmete sunulan ücretsiz bir Google güvenlik aracıdır. Özenle kurduğunuz web sitenizi, reCAPTCHA ile sparm yorumlardan, istismarlardan ve kötü amaçlı botlardan koruyabilirsiniz.

Siteniz üzerinde barındırdığınız iletişim formunuza, yorum sayfalarınıza yada admin panelinize kolayca ekleyeceğiniz Google reCAPTCHA eklentisiyle daha güvenli hissedeceksiniz.

reCAPTCHA’nın temel özelliği, risk analiz motoru sayesinde kullanıcının bir insan yada bir araç olduğunu ayırt etmek için kullandığı ipuçları yöntemidir.

Kullanıcının kendisini tanımlayamadığı durumlarda farklı sorgulama sayfaları ile sonuca ulaşır.Örneğin bir yorum sayfasında yada iletişim formu gönderme esnasında yapılan bir hata karşısında faklı ipuçları sorabileceği gibi, gönderi içeriği reCAPTCHA tarafından onaylanmadan ilgili postaya gönderilmez.

Google reCAPTCHA kurulumu

reCAPTCHA eklentisini edinmek için birkaç basit düzenleme yapılması gerekmektedir. Öncelikle bir Google hesabınız olmalıdır. Eklenti kodunu düzenlemek ve kullanmak için buradaki bağlantı üzerinden google.com/recaptcha sayfasına gidin.

Karşınıza gelen sayfada label yazan yere,sitenizin başlığını yada sitenizi açıklayan etiketlerinizi yazın.

Domains bölümüne sitenizin alan adını yazın. Birden fazla siteniz varsa her bir satıra bir alan adı yazın ve kayıt ederek onaylayın.

Onaydan sonra gelen yeni sayfada “Site anahtarı” ve “Gizli anahtar” kodlarını göreceksiniz.Bu ikili anahtar yapısını eklenti, uygulama yada diğer istemcilerin talep etmeleri doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Hemen altta bulunan kod dizesini sitenizin header dosyası içinde </head> etiketinden önce yapıştırın

<script src=’https://www.google.com/recaptcha/api.js’></script>

Kodun Türkçe dil uzantılı olmasını isterseniz, aşağıdaki kod dizesini yapıştırın.

<script src=’https://www.google.com/recaptcha/api.js?hl=tr‘></script>

En altta bulunan kod dizesi sitenize özel reCAPTCHA kod dizesidir.

 

<div class="g-recaptcha" data-sitekey="6LdvKRUUAAAAACBUYjiK02cQFTmjNCKnjQF77kyM"></div>

Bu kodu kullanmak istediğiniz formun en altına yapıştırın.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.