Google Docs Düzenlemenizi WordPress’te Yayınlayın

WordPress.comGoogle Drive işbirliği sayesinde içerik yazılarınızı zengin içerikli metin düzenleme aracı Google Docs üzerinde düzenleyebilir ve kolayca WordPress sitenizde paylaşabilirsiniz.

İçerik yazılarınızı Google Docs üzerinde düzenlemeniz için bir çok neden sayılabilir.Bunların bir kaçını sıraladığımızda;

  1. Yazı tipi özelliğini seçme
  2. Yazı boyutu ayarlama
  3. Resim ekleme,düzenleme,kesme,boyutlandırma,şekillendirme
  4. Tablo ekleme,düzenleme
  5. Biçimlendirme özelliklerini kullanma gibi farklı özelliklerden yarlanabiliyoruz.

Düzenlenen içeriklerimizi WordPress’e Nasıl Göndereceğiz?

Google Dökümanlarda düzenlediğimiz blog içeriklerimizi WordPress sitemizde yayınlamak için Chrome Web Mağazasında barındırılan, temelde aynı özelliklere sahip farklı iki farklı eklentiyi kullanarak,yayınlayacağız.Ancak, eklentileri kullanabilmek için bir WordPress.com hesabınız bulunmalı ve Jetpak eklentisi de aktif halde olmalıdır.WordPress.org kullanıcılarının da eklentilerden yararlanabilmeleri için Jetpak eklentisini aktif olarak kullanıyor olmaları gerekmektedir ve bir WordPress.com hesabıyla bağlantılı olmaları gerekmektedir.Bu eklentilerin kurulumunu ve kullanımını altta verilen adımları takip ederek, kolayca uygulayabilirsiz.

  1. Yararlanacağımız ilk eklentimiz WordPress.com for Google Docs eklentisidir.

Eklentiye buradan ulaşabilir yada doğrudan Chrome web Mağazası eklenti sitesine giderek, WordPress.com for Google Docs eklentisini Google Docs sayfasında etkinleştirebilirsiniz.


Ekranın sağ üst köşesinde bulunan “ÜCRETSİZ” butonuna tıkladığınızda, doğrudan Google Dökümanlar sayfası açılıyor.


Sayfa üzerinde açılan pencerede “Devam” tuşuna bastığınızda;


Eklentinin Google Docs hesabınızda kullanımı için “İzin ver” butonuna basarak,onayladıktan sonra Google Docs sayfanızın üst menüsünde bulunan “Eklentiler” sekmesini açın.

WordPress.com for Google Docs sekmesinde “Open” düğmesine tıklayın.


Sayfanın sağ tarafında açılan pencereye gidin ve ” Authorize” butonuna tıklayın.Karşınıza gelen sayfada wordpress.com giriş bilgilerinizi düzenleyin.


Bu aşamadan sonra Google Docs üzerinden içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.


Yapmanız gereken “Eklentiler” sekmesinden Publish seçeneğini tıklamaktır.

b) İkinci eklentiye ulaşmak için burayı tıklayın yada Chrome Web Mağazası üzerinden publish-to-wordpress eklentisini yükleyin


“Devam” tuşuna basın ve gelen sayfada “İzin ver” butonuyla onaylayın.


Publish veaya Manage Sites sekmesini tıkladığınızda sitenizin bağlantısını yapmak üzere wordpress.com sayfasına yönlendirileceksiniz.Bir önceki eklentide gösterilen yolu takip ederek, sitenizin adresini eklentiye tanıtın.Publish to WordPress eklentisiyle içeriklerinizi taslak olarakta gönderebiliyorsunuz.

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.