Ev Ağının Güvenlik ve Hızlandırma Ayarları

Ev ağınızda kullandığınız internetin hızını ve ağ güvenliğinizi yapacağınız bir kaç küçük ayarlamayla hızlandırabilirsiniz.

Bu ayarlamaları inceleyelim.

Ev ağında kullanılan kablolu ve kablosuz cihazlardaki bağlantıları sağlayan kablolarının kalitesi önemlidir.Özellikle kablolu ağ hizmeti kullananlar 100 metreden uzun ve katlanmış kablo kullanımından kaçınmalıdırlar.

Ev ağı için kullanılan router yada modem cihazının bulunduğu yer önemlidir. Cihazınız, sinyali evin her tarafına rahatça  dağıtacağı  merkez konumda ve mümkünse biraz yüksek noktasında olmalıdır.Kalın ve sık duvarların arkasında bulunan cihazların yayacağı sinyaller internet hızının yavaşlamasındaki önemli etkenlerden sadece birisidir. Router cihazı kablosuz telefon ve sinyal dağıtmayı engelleyebilecek  elektronik araçların yakınında olmamalıdır. Cihazı yerleştirdikten sonra bilgisayarınızla ağ hızını kontrol etmeli ve duruma göre cihazın yerinde oynamalar yapmalısınız.

Router cihazı sinyallaeri yaymak  için üzerinde barındırdığı kanallardan aktarma yaparlar. Çevrenizde bulunan router kullanıcılarıyla aynı kanalı paylaşıyorsanız bu durum sinyalin zayıflamasına ve hızın düşmesine neden olur. Router cihazı kanal seçimini otomatik olarak yapmaktadır.Ancak,bulunduğunuz bölgedeki boş kanalları bulmak ve denemek isterseniz WifiInfoView programını kullanabilirsiniz. WifilnfoView çevrenizde bulunan ağları taramanızı ağların sinyal gücünü analiz ederek, kullanılabilir hız ve yönlendirici bilgilerini edinmenizi sağlayan küçük boyutlu bir yazılımdır.

Yazılımın indirme sitesi nirsoft.net sayfasına girdiğinizde sol tarafta bulunan menüde çok farklı amaçlarla kullanabilecğiniz sekmeler bulunmaktadır.Örneğin: Cihazınızın şifresini unuttuğunuzda bu menüden yararlanabilirsiniz.Sol tarafta menüde bulunan Password Tools sekmesine tıklayın.Karşınıza gelen sayfanın alt kısımlarında bulunan WirelessKey View  indirme linklerinden işletim sisteminize uygun olanı indirin.

WifiInfoView yazılımın alternatifleri için Wi-fi Sinyal ve Easy Wi-fi Radar programlarını da deneyebilirsiniz.

İstediğiniz hıza erişemediğinizi düşünüyorsanız, cihazınızı standartları yüksek ve son model olan bir cihazla değiştirmelisiniz.

Ağınızdan verimli bir performans almak için Router cihazının frmware güncellemelerini,yazılım işletim sistemi ve sürücülerinizin güncellemelerini kontrol edin..[ads]

Adsl cihazınızı sizden başka kullanan var mı? kontrol edin.Bunun için  zamzom.com bağlantısına giderek aracı indirip  kullanabilirsiniz.

Cihazınızın bant genişliğini ve  üzerinde kullanılan herhangi bir uygulamanın sorun oluşturup-oluşturmadığını öğrenmek için NetBalancer ile  ağ trafiğini kontrol ederek en çok bant genişliği kullanan programları görebilirsiniz. Bant genişliği için daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz WireShark’ı da deneyebilirsiniz.WireShark aracı ile tüm ağın trafiğini inceleyerek, ağı yavaşlatan uygulamayı bulabilirsiniz.

Cihaz güvenliğne önem verin.İlk olarak, kablosuz yönlendiriciye (pek çok ev ve işyerlerinde bu görevi ADSL modemler üstleniyor) giriş yapın ya da cihaza erişerek, standart olarak gelen yönetici ismi ve şifresini değiştirin. Yönetici ayarlarını asla yönlendiricinizin size ilk geldiği haldeki gibi bırakmayın.

SSID (Service Set Identifier) ya da kablosuz ağ isminizi değiştirmelisiniz. Cihazın kendi ismini değiştirin ve ağın fiziksel konumunu (isim ya da adres gibi) belirtecek ya da yönlendiricinin üreticisini ortaya çıkarak isimler vermeyin.

Yönlendiricinize giriş yaptığınızda, ağınızın şifreleme ayarlarını da düzenlemelisiniz. Güvenli kalabilmek ve kimsenin sizin trafiğinize, isteğiniz dışında müdahale edemeyeceğinden emin olmanız için en önemli adımı ‘şifreleme ayarları’ oluşturuyor. Şifreleme bölümüne girdiğinizde karşınıza iki ya da üç metot çıkacak: WEP, WPA ve WPA2. Bunlar arasında en güçlü olanı WPA2 şifreleme metodudur ve WiFi onaylı logosu bulunan tüm cihazların bu standardı desteklemesi gerekiyor. Şifreleme metodu olarak WPA ya da WPA2 seçtiğinizden emin olarak, saldırılara karşı yeterince rastlantısal ve karmaşık koruma sağlayabilirsiniz.