Ekran Kaydını Video Olarak Kaydedin

Windows Üzerinde Ekran Görüntülerini video kaydı olarak yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz. Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmenin bir çok alanda faydalı olabileceğine inanıyorum. Örneğin;okulunda internet erişimi sıkıntısı yaşayan öğretmenler video kaydı ile ders etkinliği hazırlayabilirler. İnteraktif eğitim sitelerinin içeriklerini video olarak kaydedebilirler.Yada web sitesi düzenleyenler,hazırladıkları video kayıtlarıyla “Nasıl Yapılır? “veya “Bunları Biliyor musunuz” türünde kayıtlarını sitelerinde kullanabilirler.

1. Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek için emsallerine göre kullanımı daha kolay ve pratik olan  oCam aracı le ekran görüntü videolarını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Bir OhSoft ürünü olan OCam aracı ticari olmayan sürümde kullanılmaktadır. Aracı ücretsiz indirin ve bilgisayarınıza kurun.XP / 2003 / Vista / Windows 7, 8, 10 (32bit ve 64bit) işletim sistemlerine uygundur.
Nasıl Çalışır?
Buradan oCam yazılımını indirdikten sonra bilgisayarınıza kurduğunuzda ekranda yeşil renkli bir çerçeve ile birlikte ayarlar ve kayıt bölüşümü oluşuyor. Yeşil renkli çerçeveyi sürükleyerek videoya kaydedeceğiniz bölümü ayarlıyorsunuz.

Ayarlar bölümünde ise otomatik ekran boyutu ayarı,oluşturulan videonun format ayarı ve bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz görüntü alma işlemini düzenleyebilirsiniz.”Capture” sekmesinden ise sadece resim görünütüsü ayarlarını yapabilirsiniz.Daha sonra “Record” butonuna tıklayarak,kaydı başlatıyorsunuz. Kayıt işlemini sonlandırmak için “Stop” butonuna tıklıyorsunuz.Daha sonra “Open” penceresine tıkladığınızda oluşturulan videoyu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

2 . Ekran kaydını Video olarak Chrome tarayıcısı üzerinde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Chrome Web Mağazası üzerinde barındırılan Screencastify (Screen Video Recorder) eklentisi, ekran kaydınızı videoya kaydetmenizi sağlayan ücretsiz ve çok kullanışlı bir araçtır.Video başına ücretsiz 10 dakikalık bir limitiyle sınırlıdır.Eklenti simgesine bastığınızda üç değişik kayıt göstergesi bulunan pencere açılıyor.

Yaptığınız video kayıtlarınızı bilgisayarınıza yada Google Drive hesabınıza kaydedebilirsiniz. Google Drive üzerinden bağlantı linki alarak arkadaşlarınızla paylaşabilir yada sitenize ekleyebilirsiniz.Ayrıca,eğer isterseniz youtube.com üzerinde de yayınlayabilirsiniz. Eklentinin ücretli versiyonu ile sınırsız kayıt yapabilir,video kayıtlarını MP4 formatında düzenleyebilirsiniz.

 

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.