Ekran Kartınızın Özelliklerini Öğrenin

Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarımızda,ekran kaydını videoya çekmek istediğimizde yada Xbox uygulamasında bir oyunun videoya kaydetmek istediğimizde Windows 10 üzerinde var olan GAME DVR uygulamasından yararlanabiliyoruz

Video çekimini başlatmak için Windows + G tuşuna tıklatıyoruz.Açılan pencerede, “Oyun çubuğunu açmak ister misiniz?” sorusunun alt kısmında bulunan “Evet, bu bir oyun” açıklamasının önündeki kutucuğa tik işareti ekleyerek onaylıyoruz. Karşımıza kayıt düğmelerinden oluşan yeni bir pencere geliyor

Ekran görüntüsü almak için kamera sembolüne bastığımızda ekran görüntüsü kolayca alınıyor.Ancak, ortada bulunan yuvarlak ok işareti bulunan “Bunu kaydet (Alt+G)” sembolü ile kırmızı renkli video kaydetme düğmesine tıkladığımızda açılan pencerede bir sorun olduğunu belirten bir açıklama görünüyorsa,canımız sıkılabilir.Çünkü;Bu durum ekran görüntüsünü videoya çekmemize izin vermiyor.Nedeni de sistemde kullanılan ekran kartının yetersiz olduğu yada ekran kartının güncelleme sorunu olduğu sonucunu çıkarmaktadır.

Daha fazla bilgi sekmesini açtığımızda karşımıza gelen sayfada Windows 10’da Xbox oyun klipleri kaydetmek için hangi donanımlara ihtiyacım vardır? Başlıklı bir bilgilendirici açıklama bulunmaktadır.

Bilgi içeriğinin devamında Game(Oyun) DVR uygulaması ile oyun kliplerini kaydetmek için PC’nizde bulunması gereken ekran kartı bilgileri yer almaktadır. Bilgisayarınızın ekran kartı özellikleri üstte verilen bilgilendirme yazısı içindeki ekran kartı özellikleri ile uyuşmuyorsa,ekran kartınızla ilgili bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.Ekran kartı sorunun çözümü için iki yolunuz bulunmaktadır. Birincisi yeni bir ekran kartı almak ve yüklemektir. İkincisi ise, ekran videosu çekme işini harici yazılım veya eklentilerle yapabilirsiniz. Windows Yardım sayfasından sorunun çözümü için daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bilgisayarınızda bulunan ekran kartları üstte verilen liste içinde bulunuyorsa, yapmanız gereken işlem ekran kartlarınızı güncellemektir. Güncelleme işlemini anlatmadan önce ekran kartı bilgilerine nasıl ulaşacağınızı da kısaca anlatalım. Ekran kartı bilgilerine birkaç farklı yöntemle ulaşabiliyorsunuz.

Ekran Kartının Özelliklerini öğrenmek için altta verilen adımları uygulayabilirsiniz.

1 yöntem: Everest yada Wizard gibi programları kullanabilirsiniz.

2 yöntem : Bilgisayarım>>Özellikler>> Aygıt Yöneticisi>>Ekran (veya Görüntü) bağdaştırıcısı yolunu takip ederek, ekran kartınızın özelliklerini görebilirsiniz.

3 yöntem : Başlat>> Çalıştır’a “devmgmt.msc “yazarak Aygıt Yöneticini açabilirsiniz.

4 yöntem : Başlat>>çalıştır penceresine “dxdiag” yazarak, “DirectX Tanı Aracı” penceresine ulaşmaktır.

Pencerede “Ekran” sekmesini açtığınızda ekran kartı bilgilerinizi göreceksiniz.

Ekran Kartı Güncelleme

Aygıt Yöneticisi sayfasını açın. Ekran( Görüntü) Bağdaştırıcı altında bulunan ekran kartı üzerinde sağ tık yapın.

“Sürücü Yazılımını Güncelleştir..” sekmesini açın ve ekran kartı sürücülerinizi güncelleştirin.

Önemli Not: 32 bit işletim sistemleri üstte verilen uygulamalar için geçerli değildir.

Ekran kartı güncellemelerini Ekran Kartı Üreticisi firmaların sitelerinden de yapabilirsiniz.

NVIDA Ekran Karı Sürücüleri

AMD Ekran Kartı Sürücüleri

İNTEL Ekran Karı Sürücüleri

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.