Ekran Görüntüsü Yakalama Araçları

Bilgisayarınızın masa üstündeki herhangi bir görüntünün yada internet ortamında gezinti yaparken girdiğiniz bir web sitesinin bir bölümünün yada tamamının kaydını almak için farklı yöntemler kullanıyoruz.

Ekran görüntüsünü almak için bilgisayarda barındırılan PrintScreen ( PrtScn ) ekran görüntüsü alma aracı kullanılan en yaygın araçtır. Alınan ekran görüntüsünü paint dosyasında düzenleyerek,kullanabiliyoruz.

 

Sık sık ekran görüntüsü almak isteyenler için kullanımı hızlı ve kolay olduğu kadar çok amaçlı düzenleme özellikleri de bulunan Gadwin PrintScreen yazılımını denemenizi öneririm.Yazılımı buradan gadwin.com/printscreen  adresine giderek,ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

 

Yazılımın ücretli versiyonu daha fazla özellik barındırıyor. Örneğin;görselleri kolayca düzenleyebilirsiniz.Sadece ekran görüntüsü almak isteyenler için sanırım ücretsiz yazılım yeterli olacaktır.Yazılımı kurduktan sonra masaüstünde kullanım özelliklerini gösteren Printscreen düzeneği oluşuyor. Seçiminize göre tıkladığınız buton anında ekran kaydı oluşturuyor.Yuvarlak boyutlandırma aracı ile görüntüyü yakınlaştırma-uzaklaştırma ve farklı formatlarda düzenleme olanağınız bulunuyor.

Bilgisayarda,masa üstündeki herhangi bir görüntünün yada internet ortamında gezinti yaparken girdiğiniz bir web sitesinin bir bölümünün veya tamamının kaydını alarak,resim formatında kaydedebileceğimiz programlara internet ortamında kolayca ulaşabiliyoruz.Bunun dışında Chrome Web Mağazası üzerinde barındırılan çok sayıda kullanışlı ekran kaydı alma araçlarına kolayca ulaşılabiliyor.Onlarca kaliteli eklenti içinden kullanımınıza uygun bir ekran kayıt aracını mutlaka bulabilirsiniz. Yada size önereceğimiz iki tane kullanışlı eklentiyi tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

  1. Awesome Screenshot: Screen capture, Annotate

Bu araçlardan ilki, belki de en çok kullanılan Awesome Screenhot eklentisidir. Eklentiyi taraycınıza kurduktan sonra tarayıcınızın sağ üst köşesine  sembolü otomatik olarak gelecektir.Ekran kaydın almak için sembol üzerine tıkladığınızda,kayıt seçenekleri bulunan bir pencere açılıyor.”Capture visible part of page” ve “Delayed capture” sekmelerine tıkladığınızda ekranın görünen yüzünün kaydını alabilirsiniz.”Capture selected area” sekmesiyle kaydırma yaparak,ekranda istediğiniz bölümün kaydını yapabilirsiniz.”Capture entire page” sekmesine tıkladığınızda tüm ekranı kapsayacak kaydı alabilirsiniz.”Select local image” ile bilgisayarınızdan bir görüntüyü alarak,düzenleyebilirsiniz.”Capture deskop” ile herhangi bir görüntüyü paylaşabiliyorsunuz

2. Nimbus Screenshot

Ekran kaydı almak için size önerebileceğimiz ikinci Chrome eklentisi Nimbus Screenhot  eklentisidir.Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde   sembolü oluşacaktır.Sembol üzerine tıkladığınızda uzun bir listeden oluşan kaydetme özellikleri penceresi açılıyor.

Nimbus Screenhot ile Web sayfasını, bir kısmını veya sayfanın tamamını yakalayabilir,görüntüleri düzenleyebilir,görüntüleri Yerel Dosyanıza veya Google Drive’a hesabınıza kaydedebilirsiniz

 

Capture Fragment : Ekranda parça yakalar.

Selected area : İstenilen bölümü kaydırarak seçer.

Selected&Scroll : Büyük boyutlu görüntüyü kaydırarak,seçer.

Delayed screen : üç saniyede görünen ekranı kaydeder.

Entire page : Tüm ekran kaydını alır.

Browser window : paylaşım ekranı

Blank Screen .Bilgisayardan bir görüntüyü düzenler.

Record Video : Ekran kaydını video olarak kaydetmenizi sağlıyor.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.