Eğlenceli Sözcük ve Metin Kavratma Aracı

WordSift : Öğretmenlerin,ders içi etkinliklerinde öğrencilerine kelime ve metin çalışmalarını görsel sunumlarla besleyerek daha iyi kavratmalarına yardımcı olmaları amacıyla tasarlanmış ücretsiz web tabanlı bir araçtır.

Amerikan Eğitim sistemine göre düzenlenmiş olsa da, İngilizce,Tarih ve Türkçe ders etkinliklerinde kullanabileceğiniz WordSift kullanımı kolay ve eğlenceli bir web aracıdır.
Öğrenciler için sözcük anlama ve metin kavrama üzerinde olumlu etkilerinin olacağına inanıyorum. İşlenecek metnin önizleme taraması yapılarak,öne çıkan sözcükleri belirleyebilir,görsellerle sözcüğün farklı anlamlarını kavratarak,sözcük dağarcığını genişletebilirsiniz.

WordSift Nasıl kullanılır?

WordSift kullanmanın ve keşfetmenin en iyi yolu sitenin  ana sayfasındaki metin kutusuna işlenecek metni girmektir.Metni kutuya yerleştirin ve “Sift” düğmesine tıklayın.Yeni bir sayfa açılıyor.(Tam boy izlemek için resmin üzerine tıklayın.)
Sayfanın üst kısmında metin içinde geçen “öne çıkan sözcükler” belirecektir.Sözcüklerin üzerine tıkladığınızda sayfanın sol tarafında sözcükle ilgili farklı görseller ve video etkinlikleri görünüyor.Sağ tarafta bulunan pencerede metin içinde geçen bir sözcüğün yapısı hakkında bilgi veriliyor(Bu bölüm daha çok İngilizce sözcük çalışmaları için yararlı olabilir.)
Sayfanın alt tarafında ise belirlenen bir sözcüğün üzerine tıklandığında sözcüğün hangi paragrafta ve cümle içinde kullanıldığını görebiliyorsunuz.

Görsel kullanım için :Wordsift- anasayfasına gidin