Chrome Tarayıcısını Verimli Kullanın

Web tarayıcıları competitioninde Google Chrome, İnternet hızı ve kullanıcıları için geliştirdiği kullanışlı tarayıcı uzantılarıyla en çok kullanılan tarayıcı ünvanını elde ederek, bu alanda liderliğini ilan etti ..

Chrome tarayıcısının bu başarısında internetteki hızı ve Chrome Web Mağazası üzerinde barındırdığı çok kullanışlı binlerce eklentinin yanı sıra google translate özelliğini çok iyi kullandırmasının da etkisi oldukça önemlidir.Bu sayede kullanıcılar,yabancı kaynaklardan yararlanırken,otomatik dil çeviri özelliği nedeniyle büyük kolaylık sağlayan,google Chrome’yi daha çok tercih etmektedirler.

Bunların dışında Chrome tarayıcısını daha verimli kullanmak için ek özellikleri de barındırması daha verimli kullanma şansını artırmaktadır.Çok sayıda olan bu özelliklerden iki tanesini web ortamında gezinirken gördüm ve yararlı olacağı düşüncesiyle paylaşmak istiyorum

1- Chrome’yi yer işaretinde tek tıkla yenileyebilirsiniz.

Web’de gezinirken Chrome tarayıcısında çok sayıda açılan sekmeler,aşırı kullanımdan dolayı PC belleğinin tükenmesine neden olmaktadır. Haliyle sekmeler açılmakta zorlanmaya başlıyor.  Tek tek sekmeleri yenilemek yerine tek bir tıklamayla tüm sekmeleri yenileyebilirsiniz. Yenileme işlemini yapmak için öncelikle Ctrl+ Shift+B yoluyla “Yer İşaretleri Çubuğu” aktif konuma getirilmelidir..Daha sonra adres çubuğunda herhangi bir site girişi yapıldıktan sonra,adres çubuğunun en sağında bulunan yıldız sembolüne basarak( bu sayfanın yer işaretini düzenle)düzenleme yapılmalıdır.

Resimde görüldüğü gibi adres penceresine chrome//restart yazdıktan sonra “Düzenle” butonuna basın ve açılan pencerede Yer işaretleri çubuğunu veya Diğer yer işaretleri klasörünü seçerek sayfayı kaydedin.

Sekmeyi veya sekmeleri yenilemek istediğinizde Yer işaretleri çubuğuna kaydettiğiniz”Chrom’u Yeniden Başlat” sekmesine tıklandığında,tarayıcı sekmesi önce kapanacak,arkasından yenilenmiş sayfa olarak açılacaktır.

2- Çok sayıda sekme için tek seçme kullanın

Web’de gezinti yaparken,farklı siteler veya sayfalar için tarayıcınızda sekmeler açtıktan bir süre sonra,bellek tüketimi nedeniyle sayfaların açılış hızında yavaşlamalar hissediliyor.Hız düşüşü sonucu sekmeleri yenilemek gerekiyor.Bu durum bazen süre olarak uzayabiliyor ve sıkıcı olabiliyor.Bu sıkıcı durumu önlemek için tarayıcınızda Chrome uzantısı OneTab eklentisini kullanarak,aşabilirsiniz.Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcıda eklenti sembolü oluşacaktır.Sembol üzerine tıklandığında,o anda tarayıcı üzerinde bulunan sekmeler OneTab sekmesi altında listeleniyor.Listeden kullanılmak istenen sekme açılarak,rahatlıkla kullanıma devam ediliyor. Böylece bellek tüketiminin önüne geçilerek,tarayıcı daha verimli kullanılmaya başlanıyor.

Tek sekme özelliğini Firefox tarayıcısına da kurabilirsiniz.Eklentiyi Firefox tarayıcıya kurmak Için göster buradaki bağlantıdan Firefox OneTab uzantısına Gidin uzantıyı tarayıcınıza kurun ve kullanın

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.