Chrome Tarayıcıda “Sağ Tık” Engelini Kaldırma

Site sahipleri, bilgi-emek ve zaman harcayarak hazırladıkları içeriklerinin başkaları tarafından kopyalanmasına ve içeriklerinin izinsiz olarak başka bloglarda veya sitelerde yayınlanmasına haklı olarak karşı çıkmak isteyebilirler.

Bu durumu önlemek için,sitelerine kopyalamayı önleyici özellikler ekleme yada site koruyucu “Sağ Tık” engeli koyma yöntemiyle bu durumun önüne geçmeye çalışmaktadırlar

Ancak,bilgi paylaşılmak amacıyla yayınlanıyorsa,sağ tık engeli de çözüm olmamalıdır.

Çünkü;Herhangi bir sitede yayınlanan içeriğin amacı özellikle bilgi vermek için hazırlanmışsa ve ziyaretçiler yararlansın diye paylaşılıyorsa,sağ tık engelinin bilgiye ulaşmaya büyük engel olduğu da kaçınılmaz bir gerçekliktir.İçerikten yararlanmak isteyenler, kopyala- yapıştırıcılardan daha öncelikli olmalıdır.Bu durumda yapılması gereken, kopyala-yapıştırıcıların eğitimden geçirilmesidir.(eee…bu da biraz zor gibi)

Özellikle eğitim ve öğretim içeriklerinin sağ tık ile engellenmesi, kullanıcı kitlesinin yaş ortalamasına ve nüfus yoğunluğuna göre dağılımı düşünülürse,gereksiz olduğu bile düşünülebilir.

Kaldı ki,internet ortamında artık her sorunun bir çözümü de bulunmaktadır.

Şimdi gelelim asıl konumuza… ( Burada kullanıcıların yararlanması dileğimizi vurguluyoruz.)

Chrome tarayıcıda sağ tık engeli nasıl aşılır? Sorunun yanıtı çok basit.Tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan Chrome ayarları ( ) düğmesine tıklayarak açınız.

Alt kısımdaki “Ayarlar” sekmesine tıklayın ve açılan sayfada “Gelişmiş Ayarları Göster…” tıklayınız.

Daha sonra; Gelen sayfada “İçerik Ayarları” sekmesine tıklayınız.

Yeni açılan pencerede de,”Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme” tıklayarak, onaylayın ve sağ tık engelini kaldırın.

Yada aynı sayfada “İstisnaları Yönet” tıklayarak, engeli önlemek istediğiniz siteyi ekleyebilirsiniz.

Tavsiye:İçerikten yararlanma işiniz bittikten sonra,herhangi bir sorun yaşamamak için “Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme” kutucuğunu eski haline getirmelisiniz.,

Üstte verilen yöntem yeterli gelmediğinde Sağ tık engelini kaldırmak için Chrome Web Mağazası üzerinden tarayıcınıza RightToCopy eklentisini yükleyebilirsiniz.