Bilgisayarınızın Disk Alanını Temizleyin

Bilgisayarı kullanırken zaman içinde sabit diskin dolmaya başladığını görürüz.Sabit diskte yer açmak ve bilgisayarı rahatlatmak için yapılabilecek basit işlemler için Windows bünyesinde barındırılan araçlardan yararlanabiliriz.

Bilgisayarınızın sürümünü Windows 10’a yükledikten sonra yapmanız gereken ilk iş önceki sürümlerin yüklü olarak saklandığı windows.old klasörünü temizlemek olmalıdır.
Çünkü bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayarak disk alanını daraltacaktır.

Windows.old klasörünü temizlemenin en kolay yolu disk temizleme aracını kullanmaktır.Disk temizleme aracı sadece windows.old klasörü temizleme ile sınırlı değil tabii ki.Windows üzerinde bulunan diğer gereksiz klasörleri ve dosyaları da temizlemenize olanak tanımaktadır.

disk_temizle.png

Disk temizleme aracını çalıştırmak için Windows+R tuşuna bastığınızda gelen arama penceresine cleanmgr yazarak yada windows arama penceresine “Disk Temizleme” yazarak ulaşabilirsiniz.

Disk temizleme aracında windows işletiminizin kurulu olduğu disk bölümü varsayılan olarak gelmektedir.Yada manuel olarak ekleyebilirsiniz.( Genellikle C klasörü olarak adlandırılmaktadır.)

cleanup_arac.png

Arac üzerinde “Tamam” butonuna basarak windows dosyalarını taratmayı başlatın.

cleanup_tarama.png

Tarama işleminin tamamlanmasını bekleyin.

disk_tarama.png

Disk tarama işlemi tamamlandığında üst resimde görüldüğü gibi diskinizde yer kaplayan klasörler bulunmaktadır.Burada Sistem dosyalarını temizle butonuna basın.Eski sürümünüze ait Windows.old kalasörünü ve diğer klasörlerden ilgisayarınızda bbulunmasını istemediğiniz diğer klasörlerin kutucuklarını işaretleyerek “Tamam” butonuna basarak temizleme işlemini başlatın.

disk_temizlik.png

İşlemin tamamlanmasını bekleyin.Tamamlama işleminden sonra gelen pencerede “Dosyaları sil” butonunu tıklayarak  temizleme işlemini onaylayın.

dosyaları_sil.png

Dosyaların büyüklüğüne göre bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında sürecek olan temizleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.Temizlik işleminden sonra diskinizde yer açıldığını fark edeceksiniz.

Windows.old klasörünü temizlemek için alternatif çözüm olarak Komut İstemi’ni de çalıştırabilirsiniz.Komut istemini çalıştırmak için Windows arama penceresine “Komut İstemi” yazın.Çıkan sembolün üzerine tıklayın.

Komut istemi’ni yönetici olarak açın.

Pencereye “RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old” komutunu yazın ve enter’e tıklayın