Bilgisayarı hızlı kapatma yöntemleri

Windows 10 işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda, bilgisayarı kapatmak veya yeniden başlatmak yada uyku moduna almak için kullanılan temel iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanırken Başlat menüsünde bulunan güç kaynağı üzerindeki adımları uygulayarak ,işlemlerimizi tamamlıyoruz.

  1. Windows başlat üzerinde güç düğmesine bastığımızda aç/kapa yolundan açılan pencerede, isteğe göre “Bilgisayarı kapat” Veya “Yeniden Başlat” seçeneklerini kullanıyoruz.
2.  Başlat üzerine sağ tık yapıyoruz ve gelen pencerede ”Bilgisayarı veya oturumu kapatın” sekmesini açarak pencerede bulunan seçeneklerden tercihimize uyanı seçiyoruz

Üstte kullanılan temel yöntemlerin dışında Windows’u daha kısa yoldan ve tek tıklamayla kapatma yolları da bulunmaktadır.

Windows’u daha hızlı kapatmak için altta verilen yöntemleri inceleyiniz.

1- Masa-üstüne Bilgisayarı kapat dosyası oluşturun

Windows’u kapatma simgesi oluşturmak için, masaüstünde boş alana sağ tık yapın.

Açılan pencerede “Yeni” sekmesi üzerinden “Kısayol” sekmesine tıklayın ve masaüstünüze yerleştirin. Açılan pencerede konum alanına aşağıda verilen komut yolunu yazın ve “İleri” düğmesine basın

C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /t 0

Üstteki dizeyi yazdıktan sonra açılan pencerede kısyaol dosyanız için yeni bir ad belirleyebilirsiniz.

Adlandırma işleminden sonra “Son” düğmesine basın ve kaydedin. Masa-üstüne oluşturduğunuz kısayol dosyanız üzerine tıkladığınızda bilgisayarınız kapanacaktır.

Oluşturduğunuz Bilgisayarı kapat dosyasının simgesini değiştirmek için dosya üzerine sağ tık yapın ve “Özellikler” sekmesini açın.

Açılan pencerede “Simge Değiştir” üzerine tıklayın. Karşınıza gelen uyarı penceresinde “Tamam” düğmesine tıkladığınızda, Windows üzerinde bulunan varsayılan simgelerin bulunduğu yeni bir pencere açılacak. Buradan beğendiğiniz bir sembolü seçerek, kapatma dosyanızın sembolü olarak kaydedin.

Kapatma kısayolu dosyasını başlat menüsüne ekleyebilirsiniz. Bunun için, kısayol dosyanız üzerine sağ tık yaptıktan sonra “Başlangıç ekranına sabitle” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

2. Üstte verilen yolu takip ederek, kapat yerine “Yeniden Başlat” dosyası da oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken komut üzerinde bulunan parametrelerde /s yerine /r harflerini değiştirmektir.

C:\Windows\System32\shutdown.exe /r /t 0

3. Bilgisayarı kapatırken açık olan dosyaların engellemesine karşılık zorla kapatma youlunu da düzenleyebilirsiniz. Zorla kapatma penceresi oluşturmak için altta verilen komutu düzenleyebilirsiniz.

C:\Windows\System32\shutdown.exe /s /f/t 0

4.  Güç düğmesini düzenleyin

Doğrudan güç düğmesi üzerine tıklayarak, bilgisayarınızı tek tıkla kapatabilirsiniz. Bunun için güç düğmesi üzerinde basit bir düzenleme yapmanız gerekmektedir. Düzenlemeyi yapmak için Başlat menüsü arama penceresine “Güç” yada “Güç Seçenekleri” yazın.

Güç Seçenekleri” sekmesine tıklayın. Açılan pencerenin sağ tarafında bulunan menüden “Güç düğmesinin yapacaklarını seçin” sekmesini açın. Açılan “Sistem Ayarları” penceresinde,

Pilde ve Prize takılı seçenekleri altında bulunan pencereleri açın ve iki bölümde de “Kapat” seçeneğini aktif edin ve altta bulunan “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini onaylayın. Bilgisayarınızın güç düğmesine tek tıkla dokunduğunuzda, bilgisayarınız kapanacaktır.

5.  Klavyenizin kısa yolunu kullanarak bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Bunun için, klavyeniz üzerinde bulunan Alt + F4 tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Alt+F4 tuşlarına bastığınızda açılan pencerede bilgisayarınızı nasıl kapatacağınızı seçiyorsunuz ve “Tamam” düğmesine basıyorsunuz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.