Bilgisayarınızdaki kayıtlı şifreleri bulun

Bilgisayar üzerinde zorunlu olarak kayıtlı giriş yapmamız gereken Google hesapları, e-posta  adresleri yada kendimize ait site-blog girişleri için şifreler oluşturmamız gerekiyor.Bunların dışında üye olmamız istenen forum siteleri yada uygulama siteleri gibi farklı alanlarda da kayıt yaparak şifreler oluşturuyoruz.

Sık kullanılan şifreleri genellikle hatırlıyor olmamıza rağmen eğer bir yere not alınmamışsa unutulduğu da oluyor..Şifre hatırlanamadığı anlarda da biraz zahmetli bir yöntemi kullanarak yeni bir şifre edinme  talebinde bulunuyoruz. E-posta adresimize gelen yönlendirme linkini takip ederek yeniden şifre oluşturuyoruz.

Yeni oluşturulan şifre ile giriş yapıldığında hemen tüm tarayıcılarda açılan küçük bir pencerede giriş yapılan yeni şifre için “Şifre Kaydet” önerisi ile karşılaşıyoruz.Öneriye uygun olarak şifreyi kaydet seçeneğini onaylarsak,tarayıcı üzerinde giriş yaptığımız bu sitelere girişimiz kolay oluyor.Kaydedilen şifreler tarayıcı belleği temizleninceye kadar saklı kalıyor.Unutulan şifreleri bulmak için tarayıcılar üzerinde bulunan sekmeleri kullanarak,yeniden şifre oluşturma sorunundan kurtulabiliriz.

Tarayıcılarda kayıtlı şifreler nasıl bulunur?

Chrome üzerinde kayıtlı olan şifrelere ulaşmak için;

 1. Chrome’u açın.
 2. Sağ üstte, Menü Menü simgesini tıklayın.
 3. Ayarlar’ı seçin.
 4. Alt kısımda, Gelişmiş ayarları göster’i tıklayın.
 5. “Şifreler ve formlar” bölümünün altında Şifreleri yönet’i tıklayın. Kayıtlı şifreleri içeren bir kutu görünür.
 6. “Kayıtlı şifreler” bölümünde, web sitesini seçip Göster’i tıklayın.
 • .Bilgisayarınızı bir şifreyle kilitlerseniz bilgisayar şifrenizi girmeniz istenir.
 1. Web sitesinin şifresi görünür.

chrome_sifre.png

Kaynak:Chrome Yardım

Firefox tarayıcısında kayıtlı şifreleri için,

 1. Firefox’u açın.
 2. Sağ üstte, Menü Menü simgesini tıklayın.
 3. Seçenekler’i seçin.
 4. Açılan sayfanın sol tarafında bulunan menüden, Güvenlik’i tıklayın.
 5. Yeni açılan sayfada Kayıtlı hesaplar penceresini tıklayın. Kayıtlı şifreleri içeren bir kutu görünür.

firefox_sifre.png

Tüm tarayıcılar üzerinde kayıtlı şifreleri bulmak için nirsoft.net sitesinde barındırılan iepv.exe adlı küçük bir yazılımdan yararlanabiliriz.Yazılımı kullanmak için nirsoft.net sitesine giriş yaptığınızda sayfanın en altlarına doğru ilerleyin.Geri bildirim sekmesinin hemen altında Birisi zip dosya içinde diğeri iepv.exe dosyası biçiminde iki tane indirme linki bulunmaktadır.Dosyayı indirerek,açılan kutu içinde bilgisayarınız üzerindeki kayıtlı şifrelere ulaşabilirsiniz.

Web üzerinde

Oturumunuz açıkken şifreleri Chrome’a veya Google Smart Lock’a kaydettiyseniz, kaydettiğiniz şifreleri passwords.google.com adresinde de görüp düzenleyebilirsiniz.