Bilgisayar Açılmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Windows 10 İşletim Sistemi, yeni kullanım alışkanlıklarıyla ortaya çıkan en büyük en son sürümdür. Ancak, en büyük olsa da sistem tam oturmadığı için, sıkıntılar yaşanabilmektedir.
Yaşanan sıkıntılar genellikle büyük güncellemelerden sonraya ortaya çıkmaktadır. Örneğin; fotoğraflar uygulamasında istenilen düzenlemeler, tam olarak yapılamıyor veya bilgisayarın sürücüleri arasında uyumsuzluk problemleri yaşanabiliyor. Bu tür problemler süreç içinde yeni güncellemelerle birlikte mutlaka giderilecektir. Ancak; bir sonraki güncellemeye kadar sorunları olan bir sistemle ne kadar rahat çalışılabilir ki?
Windows, özellikle güncellemelerden sonra ortaya çıkan sorunlar ve çözümleri ile ilgili olarak, kullanıcılarını bilgilendirmek ve oluşan çözüm önerilerini paylaşmak üzere Windows Yardım sayfasında hizmet vermektedir.
Bu durumda kullanıcılar, kendi geliştirdikleri çözüm yollarını uygulamakta, hem de Windows Yardım sayfasından yararlanarak olumlu sonuç aldıkları çözüm yollarını, internet ortamında paylaşarak, diğer kullanıcıları da bilgilendirmektedirler.
Windows 10 Fall Creators Update güncellemesi, cihaz üzerinde gelişmiş uygulamaların en son sürümüdür. Sürümle birlikte uygulamalar ve kullanıcı deneyimi ile ilgili olarak, harika değişimler getirilmiştir. Ancak; kullanıcıları çileden çıkaran sorunları da birlikte getirmiştir.
Bu sorunların belki de en sıkıntılısı, bilgisayarın 4-5 saat gibi uzun süren güncellemeye geçmesidir. Bilgisayarı her açma da yada kapatma da süren bu bitmek tükenmek bilmeyen güncelleme sorunu, kullanıcıları çileden çıkarabilmektedir. Bu sorunu bizzat yaşadım ve sorunun çözümü için günlerce uğraştım. Başta Windows Yardım önerileri olmak üzere, onlarca sayfada paylaşılan çözüm önerilerinin hepsini uyguladım. Ama, sonuç alamadım. En sonunda bilgisayar, hiç açılmadı.
Bilgisayarınızda, uzun süren güncelleme sorunu yada bilgisayarın açılmaması sorunu yaşıyorsanız, sorunun kesin çözümü için yazının devamını okumanızı öneriyorum.Windows Kurtarma Seçenekleri sayfasını da ziyaret ederek, kurtarma seçeneklerini inceleyiniz

Bilgisayarın güncellemeye geçmesi ve açılmaması sorununu çözmek için neler yapabilirsiniz?

Windows Update Otomatik Güncellemeyi Engelleme:
Bilgisayarınızda Windows 10 Fall Creators Update güncellemesi otomatik olarak yapılamıyorsa yararbileceğiniz iki farklı uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların ilki, Windows 10 Fall Creators Update güncellemesini otomatik güncellemeye kapatmaktır. Otomatik güncellemeyi engellemek için iki farklı uygulamayı deneyebilirsiniz.
Tarifeli Bağlantı olarak Ayarlama
Microsoft, sorunun çözümü için kullanıcılarına Tarifeli bağlantı ayarlama olanağı sunmaktadır. Bu uygulama tüm güncellemeleri tam olarak durdurmaz. Ancak, Microsoft yetkilileri, oluşan sorunlardan bir kısmının bu yolla çözüleceğini belirtmektedirler.
Uygulamayı kullanmak için Ayarlar sayfasına gidin. İnternet ve Ağ üzerine tıklayın. Bilgisayarınızın bağlı bulunduğu Wi-Fi ağını tıklayın. Açılan sayfada Wi-fi Ağınız üzerine tıklayın.

Sayfada aşağıya doğru inin. Tarifeli bağlantı olarak ayarla düğmesini Açık olarak değiştirin
Microsoft, Ethernet kablosu bağlantılarına sahip kişilerin sınırlı bir veri planına sahip olduğunu düşünmediğinden, bu yöntem Ethernet kablo bağlantıları için uygun değildir.
Windows Update Hizmetini Durdurun
Windows güncellemelerini engellemenin en etkili yöntemi, Windows Update hizmetini tamamen durdurmak olacaktır. Windows, bu hizmeti durdurmak isteyen kullanıcıları için herhangi bir kısıtlamada bulunmadığı gibi, Windows yardım sayfasında kullanılması için önerilerde sunsa dahi, bu yöntemi kullanmadan düşünmenizi de tavsiye etmektedir. Windows güncelleme özelliğini devre dışı bıraksanız bile, Windows güvenlik güncellemelerini almaya devam edersiniz.
Uygulamayı etkinleştirmek için Windows + R tıklayın. Açılan çalıştır penceresine services.msc   yazın ve Tamam tuşuna basın.

Hizmetler ekranında harf sırasına göre sıralanmış olarak bulunan menü listesinde Windows Update hizmetini bulun ve üzerine çift tıklayın.

Açılan ekranda ” Elle” yazan menüyü açın ve Devre Dışı sekmesini etkinleştirin. Bütün sekmeleri kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Uygulamayı eski haline çevirmek istediğinizde aynı yolları kullanarak, Elle sekmesini aktif hale getirin.

UYARI: Bu yöntem Windows Update uygulamalarını engellemesine rağmen , çok uzun süre kullanılmamalıdır. Çünkü; Windows’un yapacağı farklı güncelleştirmeler de yüklenemeyeceği yada bundan sonra yapılacak büyük güncelleştirmeler, bir önceki güncelleştirme tamamlanmadığı için yapılamayacağından, daha farklı sorunlara neden olabilir. Yapmanız gereken, bu yöntemi etkinleştirdikten sonra, çözüm arayışına farklı yolları deneyerek, araştırmaya devam etmenizdir.
Öneriler:
Windows 10 Fall Creators Update güncellemesini güncelleme aracını kendiniz kurarak, yapabilirsiniz. Aracı indirmek ve güncellemeyi kurmak için Windows İndirme sayfasına gidin ve kullanın.
Bilgisayarınız hazırlanıyor uyarısı sürekli devam ediyorsa yada artık açılmıyorsa, farklı bir bilgisayarda Medya yükleme aracını indirin ve bilgisayarınızı bu araçla açın. Aracın nasıl kullanılacağını öğrenmek ve uygulamayı kullanmak için Windows Yardım sayfasındaki önerileri uygulayın.
Açılmayan bilgisayarımı bu yolla açtıktan sonra, Windows 10 Fall Creators aracını iki farklı bilgisayarıma indirdim ve kurdum. Yeni bilgisayarımda sorun olmadı ve güncellemeyi rahat tamamladım. Ancak, eski bilgisayarımda “Bu bilgisayarda aranılan servis bulunamamaktadır “uyarısını aldım ve güncellemeyi yapamadım.
Sizde aynı durumu yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz bir yöntem daha bulunmaktadır. Sorunu çözmek için Windows 10 Kurtarma Seçenekleri sayfasındaki önerilere uyarak, Bu bilgisayarı sıfırla yöntemini kullanabilirsiniz. Cihazınızda Ayarlar >>Güncelleştirme ve Güvenlik >>Kurtarma yolunu izleyin ve Bu Bilgisayarı Sıfırla üzerine basarak, temiz bir kurulum yapın.
Benim bilgisayarımda bu yöntemde sorunu çözmedi. Eğer sizde de aynı durum oluyorsa, yapacağınız son ve kesin çözüm yolu Windows 10 kurulumunu yeniden yapmaktır. İşin doğrusu en başından bu yolu kullanmalıydım. Ancak, yaşanmış ve paylaşılmış deneyimleri kullanırken bir çok farklı bilgilerde edinmiş olmam da bir kazançtır. Tabii yaklaşık bir hafta süren sıkıntı ve stresi yaşadıktan sonra, çözümü bulmanın sevinci biraz kırık oluyor.

Windows Kurulumu tamamlandıktan sonra Windows 10 Fall Creators Update güncellemesi otomatik olarak kuruldu.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.