Anahtar Kelime Oluşturma Yöntemleri

Anahtar kelime, bir konunun Google’da bulunmasını sağlayan söz veya sözcük öbekleridir.
Site içeriklerinde kullanılan anahtar kelimelerin önemi eski gücünü kaybetmiş gibi görünüyor.

Çünkü; başta Google olmak üzere Bing ve Yahoo gibi arama motorları, herhangi bir kullanıcının arama yapmak için tarayıcıya yazdığı sözcük yada sözcük grubundan, kullanıcının neyi aradığını tahmin edebiliyor ve ona göre seçenekleri alt sekmelerde gösterebiliyorlar.

Bu durum karşısında içerik düzenleyenler, içeriklerine ekledikleri anahtar sözcükleri sıralarken, arama motorları tarafından bulunmayı düşünmek yerine, ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimlerine uygun sözcük yada sözcük öbeklerine odaklanmalıdır. Kısacası, kullanıcıların neyi aradıklarını tahmin etmeye çalışarak, en muhteşem anahtar sözcükleri içeriklerine eklemelidir. Sonuçta; anahtar sözcükler arama motorlarında bulunmak için hala çok etkilidirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus, İçerik düzenleyenlerin de arama motorları gibi düşünmeye başlamasıdır. Böylece, kullanıcı deneyimine önem verirken aynı zamanda arama motorlarının sekmelerinde sunduğu seçeneklere uygun en kaliteli anahtar kelimeleri tahmin etmeleri ve kullanmalarıdır.

İçerik düzenleyicilerin, içeriklerini optimize ederken yararlanabilecekleri kaynaklar ve kullanabilecekleri yöntemlerden bazılarını alt satırlarda okuyabilir ve uygulayabilirsiniz.

Mükemmel anahtar kelimeyi bulmak için

Yöntem 1: Yazının başlığından ve ilk paragraflarda bulunan sözcüklerden anahtar sözcüklerden anahtar kelime üretilmeye çalışılmalıdır.

Yöntem 2 : Arama Motorlarından yararlanabilirsiniz.

Adım 1: Yazıya anahtar kelime aramak yerine kullanıcı deneyimine göre anahtar kelime belirleyin. Yani “empati” yapın. Yazdığınız yazıyı siz arıyor olsaydınız? Google arama motoruna ne yazardınız? Bulduğunuz yanıt sizin anahtar sözcüğünüz, olabilir.

Örneğin Google arama ile bu yazının içeriğine uygun bir kelime arayalım. Arama motoruna “Anahtar kelime” yazdığımızda;

Kullanıcının aramasına uygun sözcük öbekleri alt sekmelerde sıralanmaktadır. Dikkat ederseniz, tek kelimelik anahtar yerine üç ve dört sözcükten oluşan kelime öbekleri seçilmesi gerektiği hakkında da önemli bir tespit yapılmaktadır. Yani, anahtar sözcük belirlerken birkaç tane anahtar sözcük olabilecek sözcük öbeklerini tercih edilmelidir, anlamını çıkartabiliriz.

Adım2: Google Aramalardan yaralanın

Google arama motoruna yazdığımız “anahtar kelime” öbeğini arattıktan sonra açılan sayfanın alt kısmına indiğimizde ;

kullanıcıların daha çok neleri aradıklarıyla ilgili ilgili arama bağlantıları görülmektedir. Buradaki aramaları tekrar aratarak, farklı kombinezonlarda yaratılabilir.

Adım3: Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı ile çalışarak, anahtar sözcükler belirleyebilirsiniz. Üstteki sözcük öbeklerinden yararlanarak, Google Adwords Kelime Planlayıcısı üzerinde denemek ve fikir edinmek istersek;

“Bir kelime öbeği, web sitesi veya katagori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın” sekmesini açalım ve arama motorunda belirlediğimiz sözcük öbekleri ile kendi ürettiğimiz söz öbeklerinden birkaç tane yazalım ve Google kelime planlayıcının “fikir al” deneyiminden yararlanalım.

Sonuç sayfasında üstte görülen değerlendirme karşımıza geldi. Duruma bakılırsa bu yazı için düşündüğümüz anahtar sözcüklerin değeri yok denecek kadar zayıf çıktı. Ancak, bu durumdan bu yazıyı yayınlamaktan vaz geçmeliyiz, sonucunu çıkarmamalıyız. Belki sözcüklerin ekonomik değerleri düşük olabilir ancak, aramalarda yazıyı öne çıkarabilir.

Kelime planlayıcı da bulunan diğer sekmeleri de sırayla açarak, sözcük gruplarını değişik varyasyonlarda denemenizde yarar bulunmaktadır.

Yöntem 3: Ücretsiz anahtar kelime araçlarından yararlanabilirsiniz

Araç 1 : Kullanabileceğiniz çok sayıda anahtar kelime aracı bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde bu araçlardan en çok kullanılan üç tanesini tanıtacağız.

Keyword Too Aracı :Anahtar kelime belirlemede en çok kullanılan araçların başında gelmektedir.

Arama penceresine içeriğinizle ilgili sözcük öbeğini yazdığınızda tarama yaparak, farklı sözcük öbeklerini sıralıyor. Fikir oluşturması kelime belirleme açısından oldukça yararlı bir araçtır. Türkçe dil özelliklerine uygun olarak anahtar sözcükleri ve söz öbeklerini kullanabilirsiniz.

Araç 2: ubersuggest.io/: Anahtar sözcük ve sözcük öbekleri oluşturabileceğiniz, oldukça kullanışlı ve Türkçe dil yapısına uygun söz ve sözcük öbekleri belirlemenize yarayan bir araçtır.

Arama penceresine yazdığınız kelimelerden oldukça uzun bir liste sunuyor. Bu listeden farklı anahtar sözcüklerini kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Araç 3 : tools.seochat.com/tools/suggest-tool/ : En popüler anahtar sözcükleri oluşturmanızda kullanabileceğiniz oldukça kapsamlı ve kullanışlı bir araçtır.

Aracın en önemli özelliği, resimde de görüldüğü gibi oluşturmak istenilen anahtar sözcükleri dört farklı arama motorunda çıkan sonuçlarla size gösteriyor olmasıdır.

Araç 4 : Son olarak tanıtacağımız araç, kesinlikle kullanmamanız gereken söz veya söz öbeklerine örnek gösteren webconfs.com/stop-words.php aracıdır.

Araç üzerinde kullanılmaması gereken anahtar kelime örneklerini inceleyerek, fikir edinebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.