Windows 10’u Yeniden Kurma

Windows 10 oldukça güçlü alt yapısıyla kolay kolay sorun çıkarmayan,olası sorunlara da ulaşılabilir çözüm yollarıyla anlaşılır şekilde yanıt veren bir işletim sistemidir.

Tüm bunlara rağmen bir takım sorunların oluştuğunu ve sistemin bir biçimde zarar gördüğünü,
alternatif çözüm yollarını denemenize rağmen sonuç alamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz.Sizi rahatsız eden bu durum karşısında yapmanız gereken ilk önce Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Yedekleme yoluyla sistem geri yüklemeyi denemek olmalıdır.

sistem_geri_yükleme.png

Sistem geri yükleme ile sorunlar istenilen sonuç alınamıyorsa,Windows 10’u bilgisayarınıza yeniden kurabilirsiniz.

Yeniden Kurulum için Başlat menüsünden Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma yolunu takip ederek kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz.Ancak,bu sayfada çıkan iki farklı açıklamayı dikkatlice okumalı ve kurulum için seçeneğinizi belirlemelisiniz.

Bilgisayarı sıfırla seçeneğinde “Başlayın” butonuna bastığınızda karşınıza gelen pencerede üstteki uyarıları göreceksiniz.

İlk seçenekte uygulama ve ayarlar sıfırlanırken,kişisel dosyalarınız korunuyor.İkinci seçenekte ise herşey kaldırılarak,sıfıdan kurulum yapılıyor.

Gelişmiş başlangıç” ile kurulum yapmak isterseniz resim,makale,müzik,video,program gibi kayıtlı dosyalarınızı geri yüklemek için sisteminizin bir yedeğini edinmelisiniz.

Windows 10’da yedeklemeyi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.Yedek oluşturmak için Başlat menüsünden Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Yedekleme yolunu takip ederek,Dosya Geçmişinden “Yedekleme Seçenekleri” sayfasına ulaşmalısınız.

yedekleme_seçenekleri.png

Ayarları yaptıktan sonra “Şimdi Yedekle” butonuyla dosyalarınızı yedekleyin.Yedekleme tamamlandıktan sonra yeniden kurulumu başlatınız.Kurulum sonrasında yedekte bulunan dosyalarınızı geri yüklemek için Dosya Geçmiş’inde “Diğer seçenekler bölümüne gidin ve “Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle” seçeneğini kullanın.